Exotický zvuk – slovenské texty

Zdroj foto: Katarina Bell

Najviac cien získaných na jednom ročníku Radio_Head Awards. To je prvenstvo, ktoré už tretí rok drží kapela Fallgrapp. S debutovým albumom Rieka (2014) a singlom Vlasy formácia premenila na víťazstvo štyri z piatich nominácií. Očakávania od druhého albumu sú preto vysoké. Dvojka sa volá V hmle a prináša hudobné dobrodružstvo aj zaujímavých hostí.

Spolu s vydaním albumu, ktorý je plný objavnej hudby, exoticky znejúcich aranžmánov a lyrických textov, ponúkajú Fallgrapp aj nový videoklip. Vznikol k piesni Vietor, netradične však nejde o video k jej plnej albumovej verzii, ale k skrátenej podobe skladby. Ide o zámer, akési navnadenie a vzbudenie očakávania. Pokračovanie klipu sa dotočí neskôr a bude sprevádzať už zverejnenú skladbu Dym, ktorá je duetom speváčky Nory Ibsenovej s Jurajom Benetinom z kapely Korben Dallas.

Rozdielov oproti úspešnému debutu je viacero a ich objavovanie bude pre fanúšikov prvotiny určite zaujímavým zážitkom. Jureš novinku približuje zo svojho pohľadu: Myslím si, že album nepriamo nadväzuje na debut, ale v zásade je odlišný. Inšpiratívne bolo pracovať s vrstvením vokálov spevákov, aj mojím vlastným, a tiež s viac-hlasmi. Už len to, že na albume neznejú len ženské, ale aj mužské hlasy, je pre Fallgrapp niečo nové a iné, hovorí skladateľ a producent, ktorý začal na nových skladbách s kapelou pracovať už krátko po vydaní prvého albumu.

Hudba a texty vznikali po dobu celých troch rokov. Je cítiť vplyvy rôznych žánrov a umelcov, ale aj tak album drží podľa mňa pokope a pôsobí celistvo, pokračuje Jureš. Je tam počuť naozaj všetko, ale zároveň som chcel, aby to bolo ľahšie uchopiteľné pre poslucháča. Oproti predošlému albumu tu chýbajú nejaké výrazné a ľahko zapamätateľné motívy. Možno aj preto ten názov V hmle, lebo je to celé také nejasné, nekonkrétne.

Dôvodom väčšej kompaktnosti nahrávky je aj prispôsobenie zvuku charakteru skupiny. Kým debutový album bol viac producentským počinom, na základe ktorého sa až po jeho vzniku dala dohromady koncertná zostava, novinka je viac kapelovou tvorbou. Cítim posun v aranžmánoch, väčšina piesní má pre mňa v sebe veľkú silu, každá má na albume miesto a plní svoju funkciu, dodáva hudobník, ktorý pred rokom a pol odišiel z práce, aby sa mohol venovať len hudbe.

Necelé tri týždne po vydaní albumu vyrazí Fallgrapp v plnej osemčlennej zostave na turné po desiatich mestách na Slovensku aj v Česku. Na pódiu sa predstavia okrem Jureša (elektronika) a speváčky Nory Ibsenovej aj huslisti Michal Pagáč, Jakub Líška a Martin Semrič, gitarista Matej Kumpán, bubeník Petr Hanák a perkusionista Róbert Rehák.

Termíny turné Fallgrapp & Himalayan Dalai Lama:
07. 4. Trenčín, Piano Club + FVLCRVM
08. 4. Žilina, Stanica + FVLCRVM
05. 5. Prešov, Christiania + Petijee
06. 5. Košice, Tabačka
12. 5. Nitra, A cafe
18. 5. Bratislava, MMC
19. 5. Banská Bystrica, Záhrada – Centrum nezávislej kultúry
25. 5. Brno, Fléda + FVLCRVM
26. 5. Praha, Kino Aero
27. 5. Kremnica, Akropola