Fenomenálne: Modus vydal Nultý album

Stály spolupracovník vydavateľstva Opus, Juraj Čurný, sa pokúsil zrekonštruovať prvý album legendárnej skupiny Modus, ktorého vydanie síce bolo naplánované, ale album nakoniec nevyšiel, pretože skupina upadla na istý čas do nemilosti. Teraz tak vznikol tak unikátny Nultý album, na ktorom sa nachádzajú nahrávky veľkých hitov skupiny z druhej polovice 70. rokov minulého storočia, teda z obdobia pred vydaním prvého oficiálneho albumu skupiny. Nechýbajú na ňom piesne Úsmev, Dievčatá, Zažni, Veľký sen mora, Drahá, či s Tou nádejou choď spať. Kompilátor doplnil album hodnotnou textovou prílohou, v ktorej ozrejmil jednak dobové súvislosti nevydania albumu, ako aj prínos skupiny Modus v období štartovania jej veľkej kariéry. Je to originálny edičný počin vydavateľstva Opus, ktorý musí potešiť každého fanúšika slovenskej modernej populárnej hudby.

My vám ponúkame pohľad na to, ako by mohol vyzerať a znieť pred mnohými rokmi nevydaný debutový album Modusu v čase, kedy sa začínal naplno prejavovať autorský a interpretačný potenciál ústrednej trojice Gombitová – Lehotský – Žbirka, teda v rokoch 1976-1978. Keďže vinylová LP platňa má svoje kapacitné obmedzenie, nemohli sme vám ponúknuť všetko, čo v tom čase Modus nahral a na singloch vydal (i nevydal). Pokúsili sme sa ale vybrať esenciu toho, čím zadefinoval sám seba, vyjadril sa ku konceptu piesní Juraj Čurný.

Veľmi ma teší, že po toľkých rokoch sa podarilo vydať nultý album Modusu na LP aj CD. V tom čase Opusu vadili chrapľavé hlasy a že sme na tú dobu produkovali vraj západnú hudbu. Publikum nás vždy podržalo, koncerty sme mali vypredané, boli plné sály a fanúšikovia si vynútili našu hudbu. Našťastie sme mohli koncertovať. Vyšlo vtedy len pár singlov, nakoľko nám zakázali vydať LP. Tento nápad veselo oceňujem. Bude to krásny doplnok mojej tvorby. Len tak ďalej!, povedal s nadšením Janko Lehotský. 

Na piesňach spolupracovali: Ján Lehotský (klavír, sólový spev), Miroslav Žbirka (gitara, sólový spev), Marika Gombitová (sólový spev), Karel Witz (sólová gitara), Vladimír Kapitán (gitara), Viliam Pobjecký (gitara, zbor), Ladislav Severa (gitara), Ladislav Lučenič (basgitara, zbor), Štefan Havaši (basgitara), Miroslav Jevčák (bicie nástroje, sólový spev), Cyril Zeleňák (bicie nástroje). Nultý album skupiny Modus vychádza na CD a na vinylovej platni.