Mercury nenudí za žiadnych okolností

Hľadal som dôvod prečo práve (konečne) teraz. Žiadne jubileum (ani narodenia, ani úmrtia) to nespôsobilo. Možno neuveriteľný, no zaslúžený ohlas filmu Bohemian Rhapsody. A možno fakt, že všetky radové albumy kapely Queen sú už k dispozícii na vinylových platniach. A tak došlo aj na sólové projekty Freddieho Mercuryho.

Toho, čo Freddie Mercury za svojho života urobil mimo kapely Queen nie je veľa, no nedá sa povedať, že by to výrazne nezasiahlo do hudobnej histórie. Ostatne, v už spomínanom filme tomu bola venovaná dosť podstatná časť príbehu, ktorá naznačila, že ponuky na sólové projekty síce boli, no nespolupracovali na nich tí najsprávnejší ľudia. Buď to boli takí, ktorí chceli využiť Freddieho meno a bolo im jedno, ako ten materiál bude vyzerať, alebo druhá skupina, ktorá ho tlačila do niečoho, čo malo byť markantne odlišné od toho, čo robil s Queenom. Výsledok, minimálne v jednom (z dvoch) prípade ukázal, že QueenMercury patria jednoznačne k sebe.

Reč je o nahrávke Mr. Bad Guy, ktorá síce s veľkými problémami, ale predsa len vznikla a vyšla a dokonca priniesla výrazné hity ako Made In Heaven, či hlavne Living On My Own, s ktorou sa dodnes radi pohrávajú mnohí tvorcovia piesňových remixov. Písal sa rok 1985, následne producenti tlačili na Freddieho, aby sa pustil do ďalšieho sólového projektu, ibaže ten už po legendárnom vystúpení na Live Aid nikdy vznikol.

V roku 1988 si Freddie Mercury ešte raz odskočil od kapely Queen, ale to už bol skôr splnený sen. Reč je o nahrávke Barcelona, kompletnom albume, ktorý nahral s opernou divou Montserrat Caballé a toto spojenie populárnej hudby a opery v podstate nielen odštartovalo spájanie žánrov v hudbe, ale bolo fenomenálnou ukážkou spolupráce dvoch ohromných hlasov. Pri vzniku nahrávky ani jeden z nich netušil, že titulná skladba albumu sa stane piesňou letných olympijských hier v Barcelone. Naživo si ju už interpreti nezaspievali. Freddie Mercury odišiel osem mesiacov pred štartom športového podujatia do umeleckého neba (operná diva ho napriek veľkým zdravotným problémom prežila o 27 rokov a od októbra minulého roka si Barcelonu určite spolu spievajú v umeleckom nebi).

Oba spomínané albumy vyšli po dôkladnom remasteringu na vinylových platniach a (po dlhom čase) tiež na CD. Ak však patríte k poslucháčom, ktorým stačí výber zásadných momentov sólovej kariéry Freddieho Mercury, je tu jedna lahôdka i pre vás. Okrem spomínaných albumov sa na trhu objavila i kompilácia Never Boring, ktorá prostredníctvom tuctu skladieb prezentuje práve Mercuryho sólové počiny.

Kompilácia ponúka najzásadnejšie veci z albumu Mr. Bad Guy, samozrejme, niekoľko výnimočných piesní z Barcelony a tiež pár skladieb, ktoré sa po spevákovej smrti objavili na jeho sólovom albume The Great Pretender, ktorý v roku 1992 mapoval to najzásadnejšie z Freddieho sólovej kariéry a priniesol i niekoľko dovtedy nevydaných piesní.

Kompilácia Never Boring vychádza ako CD, ale tiež na vinylovej platni. Priznám sa, že keď som pustil gramofón a ozvali sa prvé tóny piesne The Great Pretender, prebehol ma mráz. A to tie najzásadnejšie veci iba nasledovali. Je to jedinečná ukážka fenoménu menom Freddie Mercury. Samozrejme, najviac a navždy si ho budeme spájať s kapelou Queen, ale ani jeho sólové veci, ktoré možno neboli prelomové, ale v zásade neboli obyčajné. Platňa, hoci je iba jedna, je zabalená v rozkladacom obale a aj vnútorná pošetka je z jednej strany potlačená Freddieho podobizňou a na druhej strane sú texty piesní. Technicky je to výborné a nádherne sa to počúva hlavne vtedy, keď je zvuk poriadne vysoko. Jednoducho Freddieho si treba užiť a Never Boring k tomu dáva jedinečnú príležitosť.

Pre zberateľov vyšla rovnomenná kompilácia aj v podobe limitovaného luxusného boxu, ktorý prináša 3CD s množstvom raritného materiálu, DVD, Blu ray, plagát, pohľadnice120 stranovú knihu.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (FREDDIE MERCURY – NEVER BORING / LP):
The Great Pretender
I Was Born To Love You
Barcelona
In My Defence
Love Kills
How Can I Go On
Love Me Like There´s No Tomorrow
Living On My Own
The Golden Boy
Time Waits For On No One
She Blows Hot And Cold
Made In Heaven

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2019 (11. október 2019)
Celkový čas: 49 minút
Počet piesní: 12