Garou pozýva na hudobnú prehliadku do hudobného mesta Soul City

Je to ako príbeh kanadského princa popu, ktorý so spevnou francúzštinou ovládol hudobné trhy nielen vo frankofónnych krajinách, ale tiež po zvyšku sveta, pričom pri nohách mu v podstate leží celá východná Európa. Časozberne sa bavíme o dvadsiatich rokoch kariéry, desiatich štúdiových albumoch, úspešnom účinkovaní v muzikáli Zvonár od Matky Božej v Paríži a veľkolepom duete so Celiné Dion, ktorý ho vystrelil medzi hviezdy.

Dnes 47-ročný Garou si pred dvadsiatimi rokmi, hneď so svojim debutovým albumom Seul podmanil napríklad susedné Poľsko, kde mu s nadšením tlieskajú dodnes. V kariére si vyskúšal hneď niekoľko žánrov a od popu prešiel prostredníctvom rhythm and blues až k súčasne prezentovanému soulu. Snáď iba jediný raz sa pokúsil nahrať anglicky spievanú nahrávku, s potenciálom zarezonovať v širšom kontexte, ale keďže to neprinieslo vytúžené ovocie, vrátil sa späť k francúzštine, ktorú mu ochotne tolerujú a mimo frankofónnych krajín.

Názov nového albumu Soul City jednoznačne naznačuje, akým smerom sa Garou vybral tento raz. Na žánrovo celkom jasne zameraný album vybral tucet (na CD verzii je jedna skladba navyše) soulových, svetovo známych piesní, ktoré s takmer dvoma desiatkami perfektných hudobníkov pretvorili vo svoj obraz. V konečnom dôsledku ide o veľmi pozitívny umelecký zážitok.

V každom prípade ide o súčasne umelcovo vnímanie, faktom však ostáva že po predchádzajúcom, vianočnom albume, by poslucháč a zároveň fanúšik očakával skôr tucet autorsky nových piesní, než album cover verzií, ktoré mohol pokojne nasledovať po ďalšej radovej nahrávke.

Nič to však nemení na tom, že Soul City je veľmi profesionálne pripravený album. Garou sa k jeho príprave v žiadnom prípade nepostavil spôsobom, však sú to iba cover verzie, ale snažil sa v maximálne možnej miere o dve veci. Zachovať dôstojnosť skladieb, ktorú si rokmi vydobyli a zároveň im dať niečo zo svojej umeleckej duše. A to sa podarilo naozaj na výbornú.

Garou k nahrávke pristupoval s rešpektom k žánru i veku jednotlivých skladieb. V žiadnom prípade sa nesnažil obliecť ich do soundu roku 2020. Skladby tak znejú ako pocta žánru a interpretom, ktorí sa vo svojej dobe o tieto skvosty postarali. Zoznam, pokojne možno povedať evergreenov, je naozaj pestrý, od My Girl, cez Heatwave až po Papa Was A Rollin´ Stone.

Po dlhých rokoch pod hlavičkou Sony Music, vychádza Soul City už ako štvrtý Garuov album vo francúzskej pobočke koncernu Universal Music, konkrétne labelu Panthéon. Vyšlo na CD a po prvý raz v kariére tohto sympatického speváka i na vinylovej platni. Soul City je možno trochu nahrávka pre pamätníkov, ale v každom prípade hlavne pre fanúšikov kvalitnej hudby, ktorú na jednej strane overil čas a na druhej znie presvedčivo i v roku 2020. Album sme žiaľ nenašli v ponuke ani jedného z najväčších predajcov hudby na Slovensku, záujemcovia tak budú musieť nakupovať v zahraničí.

Pavol Božík
80%

ZOZNAM SKLADIEB (GAROU – SOUL CITY / LP):
My Girl
You Can´t Hurry Love
Money
Signed Sealed Delivered
Heatwave
Ain´t No Mountain High Enough
Ain´t Too Proud To Beg
Reach Out (I´ll Be There)
I Heard It Trough The Grapevine
It´s The Same Old Song
This Old Heart Of Mine
Papa Was A Rollin´Stone / War

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2019 (1. november 2019)
Celkový čas: 44 minút
Počet piesní: 12