Gréta Pogány suverénne v Kifo

Mladá talentovaná slovenská speváčka Gréta Pogány predstavuje debutový singel s poetickým videoklipom Kifo. Mladistvé charizmatické vyjadrenie, nádych slobody a krehký spevácky prejav stelesňuje umelkyňa s jasnou predstavou o výraze a zvuku svojho hudobného sveta.

Netradičná pieseň Kifo je premiérovou skladbou v podaní mladej interpretky, ktorá je zároveň prvou ochutnávkou z rozpracovaného debutového EP. Autorsky sa na piesni podieľal Michal Neffe, o produkciu sa postaral Domi Stoff.

Spolupodieľala som sa na textoch a bola som aj jemne súčasťou pri tvorbe hudby, najviac liniek spevu, kde som sa snažila si uplatniť uchopenie spevu tak, ako mi je prirodzené, hovorí Gréta Pogány, veriac, že sa to podarilo a príjemná rozmanitosť jednotlivých skladieb vytvára jedinečný celok.

Názov novinky Kifo nikde nenájdete, avšak definuje abstraktný výraz a je tiež svojským popevkom v refréne, v ktorom si každý môže nájsť svoje vysvetlenie. Pre mňa je práve tento moment zo skladby stvárnením slobody, voľnosti a snov, v rámci ktorého skladba ako celok stvárňuje príbeh, ktorý sa mení a je vždy iný, napriek tomu, keď spievam, je to stále tá istá melódia a text. Kifo môže mať ambíciu predstavovať tu a teraz, zastaviť sa v tomto uponáhľanom svete, objasňuje speváčka.

Táto skladba síce nebola prvou nahrávanou z očakávaného EP, avšak bola medzi prvými od autora Michala Neffeho, ktoré sa vyznačujú inakosťou a každá nesie v sebe svojský charakter. V tomto období som naladená na taký Billie Eilish štýl, no táto skladba je dynamickejšia a slnečnejšia, ale páči sa mi, pretože nie je plytká, napriek tomu, že slovo kifo v slovníku nenájdete. Veľmi ma bavila sloboda, ktorú som mala pri nahrávaní finálnej verzie v štúdiu. A to vlastne podčiarkuje filozofiu tejto piesne. Takže to ladí a ja milujem, keď veci ladia, s úsmevom prezrádza Gréta Pogány.