Gypsy Jazz Festival

Cigánski diabli

Obľúbený Gypsy Jazz Festival ohlásil svoj tohtoročný termín i mená účinkujúcich, ktorí sa 1. decembra 2018 predstavia v Divadle Aréna, ktoré rozozvučia melódiami v štýle ethno, world, gypsy, latino ale aj moderným jazzom. Najväčšími hviezdami sú Cigánski diabli, Milo Suchomel Orchestra, megaúspešný Altar i mladá slovenská primáška Barbora Botošová.

Festival otvorí huslistka a primáška Barbora Botošová, vnučka slávneho Berkyho-Mrenicu. Som rád , že táto talentovaná huslistka vystúpi na Gypsy Jazz Festivale. Svojou hrou si získala širokú základňu poslucháčov ethno a gypsy music, hovorí na margo prvého mena v tohtoročnom line-upe riaditeľ festivalu Milo Suchomel. Barbora Botošová zaujala vo formáciách Bohémiens, Violin Orchestra Bratislava, The Ladies a Women Rebels. Na Gypsy Jazz Festivale sa predstaví v spolupráci s klaviristom Arpim Farkašom v ich spoločnom projekte EthnoJazz, ktorý je symbolickým hudobným spojením dvoch rozmanitých svetov – jazzu a etno hudby.

Neskôr zaznie na hlavnom pódiu moderný jazz v podaní zoskupenia Altar Quartet. Projekt Altar Live v sebe skrýva jazz, vážnu hudbu i avantgardu. V súčasnosti stále ostrejšie sledovaný slovenský tandem Nikolaj Nikitin (saxofón) a Ľuboš Šrámek (piano) nahral kritikou vysoko hodnotený album Altar ako duet, vytvorený z kombinácie najobľúbenejších vlastných autorských skladieb a tém hudobných velikánov. K dvojici Nikitin – Šrámek sa na Gypsy Jazz Festivale pripojí uznávaný rakúsky bubeník Klemens Marktl. Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek si pozvali hosťa z Českej republiky – na kontrabas zahrá Miroslav Vitouš, ktorému tlieskali ľudia na svetových pódiách a preslávil sa spoluprácou s Chickom Coreom, Waynom Shorterom, Joeom Zawinulom či Milesom Davisom.

Svoje miesto v line-upe Gypsy Jazz Festivalu bude mať tento rok aj popový element rómskej hudobnej scény, reprezentovaný obľúbenou a uznávanou formáciou Cigánski diabli. Bezkonkurenčne najznámejšie slovenské rómske hudobné zoskupenie je v súčasnosti považované za jeden z najlepších orchestrov v kategórii Etno a World Music na svete.

Záver Gypsy Jazz Festivalu bude už tradične patriť organizátorovi. Milo Suchomel a jeho orchester sa tento rok stretne na jednom pódiu s Cigánskymi diablami. Na túto spoluprácu sa veľmi teším. Na pódiu sa stretne 40 hudobníkov. Verím, že si to poslucháči nenechajú ujsť, pozýva fanúšikov na výnimočný záverečný koncert večera zakladateľ a dlhoročný riaditeľ festivalu.

V Divadle Aréna sa tento rok nebude hrať len na pódiu a vo foyer; novinkou bude horný bar, kde dostanú priestor mladé hudobné talenty. Rozrastanie programu o nové priestory v rámci budovy divadla označujú organizátori hudobným happeningom. Originálny nápad vznikol v spolupráci s Divadlom Aréna, ktoré je spoluorganizátorom festivalu. Celé divadlo bude hrať hudbou. Veríme, že takýto update programu ideálne podčiarkne atmosféru a že sa bude našim návštevníkom páčiť, pozývajú organizátori.

Mená ďalších účinkujúcich budú prezrádzať postupne. Program je každoročne pestrý a kontrastný, nesústredíme sa čisto na gypsy jazz. Chceme predstaviť všetky temperamenty, od pokojného až po divoký, dodáva šéf produkcie festivalu, saxofonista Nikolaj Nikitin. Ako prezrádza na záver, Gypsy Jazz Festival navyše tento rok prinesie špeciálne hudobné prekvapenie už na jeseň ako malú ochutnávku a hudobnú pozvánku na hlavný decembrový program. Vstupenky na Gypsy Jazz Festival sú v predaji v pokladni Divadla Aréna a v sieti Ticketportal.