Hardkorowo pada deszcz, ja łagodnie uśmiechnięty

Brutálne leje, ja sa milo usmievam – tak akosi by sa jednoducho dal preložiť text poľskej pesničky, ktorá už je hitom, a ktorá neuveriteľne popisovala stav, v ktorej som ju počúval. Spieva ju Irenka. Teda Sanah. Podľa mňa spadla z Gurunu. Pretože iba ona dokáže spievať o kýbli vyprážaných kurčiat z KFC tak prirodzene, že na ne okamžite dostanete chuť. Sanah vydala svoj druhý album, ktorý nazvala Irenka, podľa svojho skutočného mena (Zuzanna Irena Jurczak).

Tak trochu z dôvodu odkazu na to, že to čo robí, vychádza priamo z nej. Tak to cíti, tak to chce podať. Niekto na sociálnych sieťach písal, že je speváčkou všetkých generácií. Milujú ju deti rodičov, pretože má jasný názor, milujú ju rodičia, pretože ten názor dáva zmysel a milujú ju babičky, pretože kto by nemiloval vnučku, ktorá je nadšená z toho, že vidí bežať po ceste húsky. Aj keď Sanah to v intre svojho nového albumu myslí trochu inak, ako to babičky prijímajú. Ona to myslí po svojom, tak sanahovsky.

Poviem to na rovinu. Dávno som nepočul tak komplexne dokonalý album, akým je Irenka. Vlastne počul. Zhruba pred rokom. Keď Sanah vydala svoj debutový album Królowa dram, z ktorého padli na kolená poslucháči, kritici i hudobní dramaturgovia. Bolo to oživenie hudobného biznisu nielen v miere speváčkinho rodného Poľska, ale minimálne celej Európy. V Poľsku to bol rok Sanah, pričom jej presah za hranice je značný, len tej šanci treba trochu pomôcť.

No a samozrejme, hovorí sa, že prvý album sa môže podariť, no je to skôr dielo náhody, ale až druhý je dôkazom skutočnej kvality. No tak všetci tí, ktorí čakali na to, že sa Sanah popáli a bublina spľasne, môžu zatiahnuť roletu a ísť. Irenka jednak potvrdzuje kvality speváčkinho debutu a jednak dokazuje, že to nebol rok, počas ktorého by princezná Sanah sedela na lopúchovom liste a užívala si slávu, ale makala na sebe ešte viac, písala ešte lepšie piesne a prekonala samú seba.

Isteže, treba trochu rozumieť reči takzvaných trhovníkov, ako Poliakov častokrát hanlivo nazývame, aby človek pochopil, čo toto dievčatko chce povedať, ale zas to nie je tak zložité a človek nemusí oplývať jazykovým levelom C1, pretože táto baba má dar písať jednoducho a mimoriadne zrozumiteľne. Navyše používa generačný slovník, takže možno tým babičkám, ktoré ju tiež milujú musia vnúčatá trochu vysvetľovať, čo tým autor myslí, ale aj toto sa vyplatí.

Ba priam, keď Sanah počúvam, je mi jasné, prečo jej fanúšikovia ležia pri nohách. Pretože hovorí ich rečou. Nie sú to stupídne frázy ešte stupídnejších seriálov, ktorých scenáre píšu ľudia častokrát generačne na hony vzdialení hlavným hrdinom, takže nikto neverí tomu, čo im vkladajú do úst. V prípade Sanah a jej poslucháčov funguje chémia dokonale. Dokonca tak dokonale, že hoci dievčina spieva jazykom svojich rovesníkov, stotožniť sa s ňou dokážu ich rodičia i rodičia rodičov.

Sanah prináša na Irenke to, čo naznačila na svojej debutovej nahrávke z jari minulého roku, či na EP Bujda, ktorá vyšla na jeseň (prepracované piesne z nej zaradila i na Irenku). Ide si ten svoj neuveriteľný svet, ktorým sa doslova vznáša. Spieva o vzťahoch, častokrát brutálne, inokedy ako Júlia na balkóne, ktorá čaká na svojho Romea. A pritom tak, akoby to všetko prežila, avšak to by musela byť trikrát strašia (dnes má Sanah 23 rokov). Nebojí sa byť cynická, nebojí sa spievať otvorene. A pritom hlasom, ktorý keď poslucháč počuje a speváčku nevidí, môže mať pocit, že takto spieva rozprávková Snehulienka a jediný nechcený dotyk by mohol spôsobiť, že sa rozsype na márne kúsky.

Sanah je prekvapením v hudobnom svete, ktorý svojou tvorbou doďaleka prekročil hranice Poľska, či Európy, niekedy mám naozaj pocit, že musela pristáť niekde v nenápadnom a nedostupnom údolí v Zakopanom, pretože tak mladá baba, toto predsa nemôže dávať. Ak bol Mozart génius, tak Sanah je jeho sestra.

A to sme ich (poľskou) hudbou pohŕdali. Minulosť! Aktuálne je poľská muzika z inej galaxie. Samotná speváčka to poodhaľuje napríklad kolaboráciou so spevákom Vito Bambino (Mateusz Dopieralski), ktorý tiež dokazuje, s akou ľahkosťou sa dá robiť muzika, keď to človeka baví a je vďačný za to, že to robiť môže.

Irenka je dokonalou kombináciou skvelých textov, excelentnej produkcie, ktorá počas jednej hodiny záznamu rovnú hodinu vyráža dych. Irenka je dokonalá. Už Królowa dram bola, ale toto jednoducho neuveriteľné. Dávno som doma nepočul nič tak úchvatné. Teda donedáévna, keď sa na scéne zjavila Karin Ann. Hudobne síce trochu iné, ale mladá Kysučanka dokáže rovnako zaujať a šokovať, nebojí sa povedať si svoje a zaujať s tým svet (doslova). Niet pochýb, že sa tie dve museli dať dohromady a čoskoro sa stretnú na jednom pódiu na vypredanom celopoľskom turné Sanah. Úprimne, pokojne by som bol i kolieskom na kufri Karin Ann, pretože to sa určite oplatí zažiť. Pretože ako hovoria naši severní susedia – Będzie się działo! (Bude sa diať!).

Irenka je dostupná na CD, v tom istom formáte vo verzii dvojdiskového deluxe CD, na vinyle a tiež v luxusnom boxe, ktorý obsahuje všetko a ešte niečo navyše, ale ten bol vypredaný dávno predtým, než album vyšiel. Irenka totiž bola celé štyri mesiace pred vydaním najpredávanejším albumom v Poľsku, v čase, keď ešte nik netušil, čo na nej bude! Právom!

Pavol Božík
100%

ZOZNAM SKLADIEB (SANAH – IRENKA / DELUXE CD):
Puk puk
Co ja robię tutaj
No sory (to dłuższe)
To koniec
Warcaby
2:00
Interludium
Irenka
Bujda (większa!)
Wars
etc.
Ten Stan
Ale jazz! (z Vito Bambino)
To był dobry dzień
etc. (na disco)
Oczy
Duszki
Pożal się Boże
No sory (wersja alternatywna)
Kapela gra

Vydavateľstvo: Universal Music (label Magic Records)
Rok vydania: 2021
Počet piesní: 20 (Deluxe CD)
Celkový čas: 63 minút