Irenka je kráľovná

K poľskej hudobnej produkcii sa tak akosi automaticky staviame s dešpektom. Ibaže práve nastal čas zmeniť to! Súčasný hudobný objav poľskej hudobnej scény, mladučká speváčka Sanah je jednoznačne dôvodom na zmenu názoru.

Kým však prídeme k súčasnosti, pozrime sa trochu do minulosti, a skúsme odhadnúť, kde nastal nezáujem o hudobnú produkciu našich severských susedov, ktorých hudobné festivaly, na ktorých úspešne bodovali i československí interpreti (napríklad v prímorskom Sopote), sme im ešte za totáča a tiež v deväťdesiatych rokoch, právom závideli.

A možno práve ten komunistický blok je dôvodom, pre ktorý sme mali pocit, že poľská muzika nemôže byť svetová a tak sme sa o ňu v prevažnej miere nezaujímali. Navyše sa mohlo zdať, že Poliaci sú šmelinári, ktorí na magnetofónových kazetách nevalnej kvality zoženú naozaj všetko a že jediná ich hudobná produkcia je takzvané Disco polo, teda žáner, ktorý sme my objavili prostredníctvom rôznych šlágrových televízií iba nedávno, no u susedov je to žáner starý hádam rovnako dlho, ako samotné Poľsko.

Ibaže to je omyl. V časoch minulého režimu tento žáner možno dominoval a bol prezentovaný ako poľský národný poklad, čo je istým spôsobom i dodnes, ibaže aj poľská muzika má svoje Mariky Gombitové, Anety Langerové, Hany Zagorové, Karolov Duchoňov, či Karin Ann, teda interpretov, ktorí sa svojim spôsobom stali kultami, alebo sa odrazu objavili na scéne, urobili prievan a svojou kvalitou presvedčili v časoch, keď rádiá hrali iba zahraničnú muziku a v centre pozornosti ostali dodnes.

Príkladov kvalitných poľských interpretov by sme našli kopec. Mnohí prekročili hranice rodného kraja, hlavne v deväťdesiatych rokoch, pričom k úspechom za hranicami im častokrát dopomohli rodáci, ktorí sú naozaj po celom svete. Anna Maria Jopek, Myslowitz, Kayah a mnohí ďalší sú mená, ktoré zarezonovali i vonku. A poľským hudobným svetom aktuálne máva 23-ročná speváčka Sanah, vlastným menom Zuzanna Irena Jurczak, ktorej bezpochyby patril vlaňajší, mimoriadne zvláštny rok a pred ňou je zjavne more podobných rokov.

Sanah v minulom roku vydala dve EP platne a regulárny debutový album, ktorý vďaka úspechu medzi poslucháčmi vyšiel v niekoľkých verziách. Debut dostal názov Królowa dram a jeho finálna verzia priniesla okrem nových piesní i zbierku nahrávok z prvého EP speváčky Ja na imię niewidzialna mam. Parafrázujúc názov možno povedať, že speváčka nim trafila absolútne do čierneho a nahrávka ju okamžite vystrelila na pozíciu kráľovnej poľského popu.

Už prvý hit Szampan naznačil, o čom to bude – bravúrne texty o vzťahoch, v prevažnej miere medzi ženou a mužom, napísané tak, akoby toto dievča malo krátko pred šesťdesiatkou a prežilo si v živote všetko možné i nemožné. Do toho hudba, ktorá na prvé počutie znie až zarážajúco obyčajne, avšak pri pozornom počúvaní si poslucháč uvedomí, že je to dokonalá hodinárska práca, ktorá z nahrávky robí umelecký zážitok. Navyše, keď poslucháč počuje Sanah spievať, má pocit, akoby hladil zamatový záves. A tak akosi odrazu prichádza potreba pokľaknúť pred ňou na kolená a zniesť jej modré z neba (bez Rozborila, samozrejme).

Mnoho interpretov sa vo svojej diskografii v živote takého albumu, akým je Królowa dram, ani len nedočká. Mnohí naň čakajú takmer celú kariéru. Študentka Chopinovej univerzity vo Varšave to odpálila na prvú dobrú a finálna verzia jej debutového albumu je ohromujúci, osemdesiatminútový umelecký zážitok. Rovnako tak jeho vinylová, na polovicu osekaná verzia, ktorá v prvom rade priniesla nové piesne, nereflektujúc na speváčkinu hudobnú minulosť. Nahrávka sa stala najpredávanejším albumom v Poľsku a speváčka na začiatok mája tohto roku ohlásila vydanie nového albumu. Predobjednávky na nahrávku, z ktorej je známa jediná pesnička spôsobili, že v tejto chvíli kraľuje neexistujúci album Irenka hitparáde predajnosti najväčšieho poľského predajcu.

Je tu ideálna možnosť dať šancu poľskej hudbe. Nechať sa uniesť do sveta melanchólie, kde sú veci pekne na poriadku, usporiadané a hoci sa v ňom nie vždy hovorí o tom najkrajšom zo života, prejav tejto mladučkej divy z toho robí umenie, ktoré veľmi rýchlo, dovolím si veštiť, prekročí hranice Poľska. Tak komplexne dokonalý album a navyše debut, som nepočul už veľmi dlho. A s týmto zjavom snáď čoskoro vyrazí na vypredané turné mladučká Kysučanka Karin Ann, ktorá už stihla okúsiť, ako chutí úspech za hranicami domoviny. Tie baby sa dali dohromady a bude z toho zrejme hudobný zážitok roka.

Pavol Božík
100%

ZOZNAM SKLADIEB (SANAH – KRÓLOWA DRAM / FINAL EDITION):
Początek
Królowa dram
To ja, a nie inna
Siebie zapytasz
Melodia
Szampan
Łezki me
Proszę
Proszę pana
Oto cała ja
2/10
Sama
Piękno tej niechcianej
Cząstka
Koronki
Idź
Solo
Aniołom szepnij to
Pora roku zła
Róże
Projekt nieznajomy nie kłamie
Invisible dress (live)
Bez słów
Siebie zapytasz (live)
Szampan (live)
Koniec

Vydavateľstvo: Universal Music (label Magic Records)
Rok vydania: 2020
Celkový čas: 77 minút
Počet piesní: 26