Hudba v čase korony

Súčasná situácia má nemalý dopad aj na hudobné dianie. A vôbec to nie je iba o nemožnosti odohrať koncerty. Väčšina svetových umelcov, ktorí mali naplánované vydanie nových albumov na jar tohto roku, zmenila termín vydania na neurčito a dlhohrajúce novinky príliš nechrlia ani domáci interpreti. A predsa vo vydavateľstve Universal Music vyšlo niekoľko domácich (rozumej českých a slovenských) nahrávok, ktoré stoja za pozornosť.

Slza – 3

Ak by mi niekto o polnoci prikázal, aby som vymenoval tri fungujúce a dobré, mladé české kapely, zrejme by som z polospánku vysypal Mandrage, MiraiSlza. A práve dvojica Slza pred pár týždňami vydala svoj tretí album a dovolím si tvrdiť, že nielen svojich fanúšikov ním postavili do pozoru. Pravdupovediac, z uvedenej trojice ma Slza vždy brala relatívne najmenej. Pri počúvaní ich debutu som mal pocit, že vystrelili s dvoma skladbami a ostatné sa točí dookola, pri počúvaní dvojky som mal pocit, že stojíme na jednom mieste a trojkou táto dvojica s ľahkosťou lusknutia dvoch prstov dokazuje, že sú to Páni. Ono zrejme naozaj stačí nebrať sa príliš vážne, nechať voľný priestor nápadom a emóciám a len tak skúsiť, či sa nesplnia sny. A dovolím si veštiť, že na budúcoročných Anděloch (české hudobné ceny) bude toto jeden z albumov roka. Aby som to rozviedol. Chalani napísali pesničky, rozposlali ich svetovým producentom a finálne podoby ich skladieb vznikali v Londýne pod taktovkou naozaj zvučných mien. Vďaka tomu sa im podarilo vymaniť z akejsi českej (a častokrát i slovenskej) ležérnosti a pred letom prísť s luxusným popom, ktorý na prvé počutie prekračuje hranice Česka. Mimoriadne chytľavý album, ktorý sa po prvom počutí zahryzne do hlavy a ostane v nej natrvalo. Leto v Česku bude popové, hitové a bude mať nálepku Slza.

90%

ZOZNAM SKLADIEB: 4 ráno / Sobě blíž / Paravany / Fotky / Žár / V prázdnu / Noc / V ringu / Hoď tam trsa / Odsud tam

BuranoWski – Lúč

Tak trochu Robo Grigorov, tak trochu Ed Sheeran. A to vôbec nie je márna kombinácia. Tomáš Buranovský, vystupujúci pod pseudonymom BuranoWski, postupne predstavil niekoľko singlov a pred pár dňami vydal kompletný album, nazvaný podľa hádam jeho  najúspešnejšej skladby – Lúč. Novinka prináša 13 skladieb a nechýba na nej ani jedna z piesní, ktoré posledné dva roky lámali rekordy hranosti v slovenských rádiách. Kto pozná Tomášovu tvorbu, nebude sklamaný. Spevák a zároveň autor sa vezie na rovnakej vlne a ani vo zvyšných, zatiaľ neznámych skladbách neexperimentuje. I vďaka tomu prináša ucelenú a na spevákov vek i skúsenosti mimoriadne vyzretú nahrávku, ktorá sa veľmi dobre počúva. Navyše každá z doteraz neuvedených skladieb dokáže v pohode žiť svoj vlastný život a bez problémov zarezonovať (nielen) v slovenskom éteri. Aktuálny singel má názov Súboj a na prvé počutie je jasné, že to bude domáci letný top hit.

80%

ZOZNAM SKLADIEB: Lúč / Iba s tebou / Tak sa pýtam / Možno / Starý otec / Každý deň / .com / Žena / Rátaj s tým / Koľko máme dní / Sám sebou / Súboj / Chceme viac

Michal Hrůza – Světlo do tmy

Vždy ma mrzelo, že sa piesne Michala Hrůzu dostávajú k slovenskému poslucháčovi v prevažnej miere iba prostredníctvom filmov, do ktorých, čoby vyhľadávaný autor, hojne prispieva. A pritom jeho albumy sú plné parádnych skladieb. Výnimkou nie je ani jeho februárová novinka Světlo do tmy, ktorá mala vyjsť ešte v minulom roku, ale aby bol spevák spokojný s finálnym výsledkom, zobral si na dokončenie viac času. Vyplatilo sa! Až na jedinú skladbu (Odplout) je Michal Hrůza autorom všetkých textov a práve tie sú najväčšou devízou spevákovej tvorby (a to sa netýka iba tohto albumu). Michal Hrůza má totiž dar hrať sa so slovíčkami, vytvárať dokonalé rýmy a hlavne písať texty o niečom. Texty, ktoré v žiadnom prípade nie sú prvoplánové a často treba nad nimi premýšľať, čo je v podstate vynikajúca vizitka autora. V nových skladbách autor i interpret v podstate hľadá svetlo na konci tunela. A nie iba v titulnej skladbe, ale túto líniu možno nájsť vlastne vo všetkých desiatich piesňach. Na komplete môžeme nájsť chytľavé rádiové popevky, ako i trochu náročnejšie piesne, v podstate však ide o mimoriadne hravý pop, ktorý napriek tomu, že ho nemožno rovno označiť za komerčný, veľmi prirodzene sa zalieča poslucháčom, ktorí hľadajú hlbší zmysel, rovnako ako i tým, ktorí sa chcú iba baviť.

80%

ZOZNAM SKLADIEB: Mezi námi / Most přes nikdy / Světlo do tmy / Nikdo nikdy nepochopí / Hledám tě / Teď a tady / Ned světem / Odplout / Srdce osamělé / Propojení

Pavol Božík