Ivan Mládek oslavuje

Skladateľ, textár, hráč na bendžo a spevák Ivan Mládek oslavuje osemdesiate narodeniny. Pri tejto príležitosti vydáva Supraphon v komplete 2CD jubilejnú reedíciu prvých dvoch albumov jeho legendárneho Banjo Bandu: Dobrý den! a Nashledanou!. Nové vydanie je doplnené dvoma desiatkami bonusov. Album Dobrý den! z roku 1976 navyše vychádza po 45 rokoch i na vinyle.

Hoci Ivan Mládek na tom rozhodne nebazíruje, vydavateľstvo Supraphon v týchto dňoch pripomína jeho tohtoročné 80. narodeniny výročnou reedíciou dvoch albumov Banjo Bandu z rokov 1976 a 1977. Tieto kultové albumy sú prehliadkou dodnes dokonale funkčných a koncertne preverených hitov, spájajúcich účinné melódie, vtipné slová a štýlovú hudobnú podobu.

Publicista Čestmír Klos v pôvodnej sleeve-note albumu Dobrý den! pochvalne píše o interpretačnej tvári, muzikantskom nadhľade, aranžmánoch, textoch a jednote i pestrosti. Kratučké, často len zhruba 2-minútové skladby, sú koncentrovanou zábavou, presvetľujúcou inak temnú druhú polovicu 70. rokov. Profesionálne znamenité texty s využitím neočakávaných vtipných rýmov a nezabudnuteľné refrény sa zapísali do histórie.

Banjo Band vždy tvorili výborní, do daného žánru i vizuálne skvelo zapadajúci muzikanti a len zdanlivo ochotnícki speváci. Dohromady ide jeden z oprávnene mimoriadne trvanlivých fenoménov, nezničiteľný ani milióntym vypočutím či stým vzhliadnutím televízneho klipu.

Ktorú svoju pesničku máte najradšej a prečo?
Ivan Mládek: Už niekoľkokrát som povedal, že všetky svoje pesničky mám rovnako rád, pretože mi nečakane umožnili živiť sa celý život hudbou. Len s brnkaním na banjo a bez pesničiek by sa mi to nepodarilo.

Čo vám v tejto obtiažnej pandemickej dobe robí radosť? Maľujete nejaký ďalší obraz, či snáď píšete knihu, alebo sa rodí nová pesnička?
Ivan Mládek: Už asi 20 rokov nič nepíšem ani neskladám, a ako hovorí Poirot, mozgovú kôru už využívam len na vymýšľanie obrazových námetov.

Máte pred sebou niekoľko koncertov– budú to tzv. výnimočné narodeninové koncerty? Na čo sa môžu fanúšikovia tešiť?
Ivan Mládek:
Na to, že okrem môjho sprievodného slova a exhibície našich komikov si vypočujú staré pesničky Banjo Bandu takmer v rovnakom prevedení a takmer na rovnakej umeleckej, pre niekoho neumeleckej, úrovni ako na prvých elpéčkach, ktoré teraz Supraphon tak príhodne oprášil.