Jana Krištof Lehotská: 360 Live

Viacero piesní z albumu Dotyky slov, ktorý vyšiel v novembri 2021, už dostalo svoj vizuál v podobe videoklipov. Začiatkom tohto roku sa Jana Krištof Lehotská so svojou kapelou rozhodli, že piesne, na ktoré doteraz nebol vydaný oficiálny videoklip, spracujú v špeciálnej edícii 360 stupňových videí priamo z ich JKL štúdia a to naživo. Ako prvú predstavuje skladbu Kúsok od raja.

S 360 videami sme sa s Jankou pohrávali už pred cca tromi rokmi. Dokonca sme skúšali viacero kamier aj v rámci live streamu, kde sme rozmýšľali, ako ozvláštniť pre diváka a poslucháča naše streamované koncerty, keďže inak sa v tých časoch ani moc hrať nedalo. No obrazová kvalita bola veľmi slabá. Bolo to zašumené, neostré a aj samotná rotácia videa a jeho spojenie do celkového obrazu nebolo dobré. Tak sme to vtedy zavrhli a robili sme klasické streamy na klasické kamery, spomína Peter Dechet, manažér a gitarista.

Myšlienka vrátiť sa k nápadu prišla minulý rok v lete. Peter je súkromný pilot motorových lietadiel a asi najčastejšie lieta pre športových parašutistov a tandemové zoskoky na letisku v Prievidzi, kde nakrúcajú klientov počas výsadku na rôzne kamery. Kvalita záznamov ho presvedčila. Napokon vzniklo päť skladieb, ktoré budú postupne zverejnené. Všetky sú zahrané naživo v predĺžených, nových, koncertných aranžmánoch.

V poradí druhá pieseň, nazvaná Bosá, vznikla v nedávnom období, kedy som mala viac času byť sama so sebou a napísala sa vlastne sama. Myšlienky prišli a do polhodinky bola celá hotová. Pieseň je o slobodnom rozhodovaní sa. Ak sa aj vyberieme sám akýmkoľvek smerom, vždy nás tá cesta privedie na nejakú spoločnú križovatku, kde sa stretneme s niekým, kto nás potom chytí za ruku a ďalej už kráčať sami nemusíme, hovorí speváčka.

Následne treťou v poradí je skladba Toto som ja. Speváčka má v kapele dvoch gitaristov, Petra DechetaJána Csovariho. Obaja majú svoje spoločné hudobné začiatky spojené s folk a country hudbou. Práve v live verzii piesne Toto som ja povolili uzdu svojej fantázii a vrátili sa ku svojím country začiatkom. Pieseň má sama o sebe silný nádych tradičnej country, no v koncertnej verzii ju práve Ján Csovari zvukom svojej elektrickej gitary a aranžmánom posadil do country ešte viac.

Pieseň Káva a čaj, aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, je vlastne love song. V piesni prechádzame celým vzťahom dvoch zamilovaných. Od vášnivých začiatkov, cez obavy, čo bude alebo nebude, či to vyjde alebo nevyjde, či je ten pravý, tá pravá, až po konečné vyznanie a prianie, aby každý deň bol ako tie prvé. Plné vášne, lásky, objavovania, no i vzájomnej dôvery a vytvorenia si svojho spoločného bezpečného prístavu, kde bude celý svet len taký, ako si ho vysnívame, hovorí o predposlednej zo série piesní speváčka.

Chcela by som sa veľmi pekne poďakovať všetkým, čo ste si našli čas, pustili si čo i len jedno z našich videí, a trávili tak s nami pondelky za posledných päť týždňov, hovorí Jana na záver svojho projektu. Ďakujeme za všetky krásne správy, emaily, či komentáre. Sme veľmi radi, že sa vám naše skladby v tomto prevedení páčili. Ak sa nám podarilo spríjemniť vám aspoň pár minút z dňa a pomôcť  vymaniť sa aspoň na chvíľu z každodenného stereotypu povinností a práce, tak to čo robíme má zmysel. Sme veľmi radi, že vám môžeme prinášať radosť, pokoj, občas možno zamyslenie a možno niekedy aj odpovede na otázky, ktoré si v živote kladieme, dodáva.