Jazzové leto pokračuje

Festival City Sounds pokračuje v sérii letných koncertov v bratislavskom Klube pod lampou. Ďalší pripravovaný hudobný večer sa blíži – tentokrát spojí talentovaných hudobníkov z troch krajín. Do Bratislavy zavíta Igor Ochepovsky, ruský skladateľ, hudobný producent a gitarista, žijúci a pôsobiaci v Českej republike. Aj so svojou kapelou sa predstaví vo štvrtok 13. augusta v bratislavskom Klube pod lampou.

Igor Ochepovsky sa narodil a svoju umeleckú cestu začal v Rusku. Vzhľadom na jeho pôvod a na to, že jeho kroky neskôr smerovali do českej metropoly, kde sa usadil, jeho tvorba je prirodzene ovplyvnená východnými i západnými kultúrami a má tendenciu pohybovať sa na ich križovatke. Novátorské zoskupenie, ktoré sa postupne sformovalo okolo Igora Ochepovskeho, je ojedinelým spojením výborných českých hudobníkov, vďaka čomu je pre ich koncerty typickým javom voľný pohyb medzi žánrami. Vo svojej tvorbe pri tom využívajú to najlepšie z jazzu, neo-soulu, vážnej hudby i groovu.

Ochepovsky Project vznikol pred troma rokmi. Na scénu vstúpil prostredníctvom debutového albumu I Am The Wind (2017) pod hlavičkou Golden Age Records a v jazzovej komunite okamžite nadobudol veľmi pozitívne reakcie a prijatie. Český rozhlas Jazz odvtedy projekt označuje ako najväčší objav posledných rokov. Hoci je projekt na scéne len tri roky, už má na konte prvú priečku na medzinárodnej súťaži mladých jazzových kapiel Jazz Fruit v pražskom Jazzdocku.

Zaujímavým počinom je najnovšie live EP Take Care Of Me (2019), ktoré prinieslo 7 piesní a zostava ho vlani v lete predstavila naživo aj v rámci slovenského turné. Okrem hudobného zážitku skrýva projekt tiež jedno netradičné prekvapenie. Ako symbol zrodenia a presunu celej myšlienky projektu do reálneho sveta sú súčasťou obalu 4 semienka. Fanúšikovia si ich môžu zasadiť, starať sa o ne a sledovať, čo z tohto počatého projektu časom vyrastie.

Debut I’m The Wind sa zrodil z takmer neuchopiteľnej myšlienky, nekonkrétneho impulzu, otázok začínajúcich sa slovami Čo ak?. Odvtedy sa ale veľa vecí premenilo. Ustálila sa zostava kapely, sme teraz hudobná rodina, ucelil sa i koncept našej hudby a spôsob spoločnej tvorby, čo sa premietlo práve na EP Take Care Of Me. Semienko je preto pre nás nielen symbolom života, ale i vstupu do hmotného sveta. Niečo sme zasadili a snažíme sa, aby naša hudba rástla, šírila sa a prinášala radosť, hovorí frontman Igor Ochepovsky na margo doterajšej trojročnej histórie a vývoja svojej formácie, ktorej symbolom sa stali práve spomínané semienka v obale EP Take Care Of Me.

Práve na spomínaný minialbum Take Care Of Me si formácia prizvala ako hosťa čoraz uznávanejší a stále viac sledovaný talent – slovenskú speváčku Kristínu Mihaľovú. Kristína vystúpi ako špeciálny hosť spoločne s Ochepovsky Quintet tiež 13. augusta v bratislavskom Klube pod lampou.

Keď som po prvýkrát započula tvorbu projektu Ochepovsky, veľmi ma prekvapila. Na českú scénu priniesli svieži vánok umenia, ktoré je naozaj veľmi ojedinelé. Som veľmi rada, že som sa s nimi mohla podieľať na ich druhom počine Take Care Of Me, hovorí na margo spolupráce Kristína Mihaľová.

Odchovankyňa pražského konzervatória, Kristína Mihaľová v posledných rokoch upútala ako výnimočný hudobný objav na slovenskej scéne. Aktuálne je kritikmi a médiami vysoko cenená a sledovaná tiež vďaka jej hudobnému projektu v spolupráci s gitaristom Jakubom Šedivým. S týmto projektom Kristína zvíťazila v súťaži Nové tváre slovenského jazzu 2017 (Objav roka). Odvtedy sa predstavila spolu s Jakubom na pódiách pred legendami ako Stanley Clarke, Candy Dulfer či Dianne Reeves a koncertovala tiež v Paríži a na známom jazzovom festivale Jazz à cours et à jardins 2019 v Lyone.

Hudobní publicisti Kristínu Mihaľovú označujú ako slovenskú Gretchen Parlato (uznávaná americká jazzová speváčka – pozn. autora) a v spojení s jej spevom skloňujú hodnotenia ako mimoriadne dobrá intonácia, sugestívne frázovanie a bezchybná orientácia v harmóniách či improvizácia s ľahkosťou a šarmom. (Aktuality.sk).