Jedeme, jedeme, hlási Olympic

Olympic v roku 1969 (Foto: Jan Pacak)

Skupina Olympic v posledných rokoch naozaj nelení. Aktuálny, skvelo prijatý album Kaťata rozvíril hudobné vody a priniesol kontroverzný videoklip Nemám páru. Teraz sa Olympic rozhodol odpremiérovať ďalší videoklip z úspešnej novinky k piesni Pádím.

Kapela nezabúda ani na svojich fanúšikov z rokov 70tych. Pre nich si pripravila reedíciu tretieho albumu Jedeme, Jedeme. Kultový album zažil vo svojej dobe veľké personálne zmeny. Kapelu vtedy opustil spoluzakladateľ, basgitarista a textár Pavel Chrastina. Na jeho miesto za nástrojom nastúpil Jan Hauser, slová k melódiám Petra Jandu dodal predovšetkým Zdeněk Rytíř. Aranžmány sa stali farebnejšími, štýlové olympické ukotvenie však zostalo zachované. Prekvapivým hosťom bol Jiří Stivín, pridávajúci k rocku flautové a saxofónové pasáže. Z dnešného pohľadu sa najväčším hitom stala skladba Bon soir, mademoiselle Paris, ale poslucháč si iste spomenie i na piesne Když jsem bejval tramp, Bláznivej Kiki, Elixír či Strážce majáku. Premenou prešla nielen hudba, ale tiež obal. Po Pacákovej recesistickej Želve a pop-artovom Rosomákovi sa Olympic zaodel do historických cyklistických, motoristických či leteckých kostýmov, aby sa na titule i vo vnútri albumu ocitla štýlová koláž z fotografií Alana Pajera. Album vychádza digitálne, na LP i na CD s ôsmimi bonusmi.

Rekonštrukcia rozkladacieho balenia bola tentokrát mimoriadne zložitá, nakoľko pôvodné fotky zabavila ŠtB. Prekvapením bude vinylový zvuk, tento rok nanovo vyrobený z pôvodných pásov. Výborným doplnkom je 8 bonusov na CD, ponúkajúcich alternatívne i koncertné verzie. Do ultimátnej podoby olympických albumových reedícií posúva i toto vydanie rozsiahla edičná poznámka, dopĺňa producent Supraphonu Karel Deniš.