Jeleni vedia, že všetko bude dobré

Celý rok 2023 sa nesie v znamení osláv 10 rokov existencie skupiny Jelen, ktorá svojimi piesňami dokázal osloviť fanúšikov naprieč všetkými generáciami. Len počas jednej dekády odohrali viac ako 1000 vystúpení. Hity ako Magdaléna, Jelen, Co bylo dál (s Janou Kirschner), Pokojná jak voda, Ještě jednu noc, doslova zľudoveli. Aj novinka Všechno bude dobrý sa nesie v narodeninovom duchu.

Skupina si na natáčanie pozvala množstvo zaujímavých, ale aj nečakaných hostí. Od skutočných legiend, ako sú Jiří Pavlica a Hradišťan alebo Robert Křesťan s Druhou trávou, cez priateľov z  Rybičky 48, Kateřinu Márii Tichou, až po príbuzných. Brat frontmana Jindry Poláka, alebo stály člen skupiny Pepa Málek, ktorý sa prvýkrát predstavuje aj ako autor a sólový spevák.

Už výber interpretov vzbudzoval podozrenie, že sa podarí namiešať pikantný jelení guláš, ale nakoniec skôr vzniklo pomyselné degustačné menu, kde každá pieseň je unikátnou a mimoriadnou záležitosťou.

Nový album sa volá Všechno bude dobrý. Ak má Jelen niečo ako životnú filozofiu, tento názov ju vystihuje dokonale. Nájdete tu dvanásť piesní, každú inú, a predsa stopercentne jelenie. Na pomoc sme si tentokrát prizvali aj pár hostí, ľudí, ktorých si vážime, ktorí nás inšpirujú, sú našimi vzormi, kamarátmi, ktorých sme stretli na našej hudobnej ceste a s ktorými sme chceli zdieľať spoločnú radosť z tvorby. Či už je to Jiří Pavlica s Hradišťanom, Robert Kresťan a Druhá tráva, Rybičky 48, môj brat Peter a množstvo ďalších mien, s ktorými nás spája naša láska k muzike vo všetkých jej podobách a formách. Dúfam, že si ich počúvanie užijete rovnako, ako sme si my užívali ich tvorbu. Ďakujeme za tých krásnych desať rokov a tešíme sa dovidenia v tej ďalšej desiatke. Už teraz sa tešíme, aké prekvapenia nám prinesie, komentuje výročnú dekádu a nový album spevák a autor Jindra Polák.

Skupina Jelen sa už od svojich začiatkov hlási ku koreňom populárnej hudby. Tie sa jej veľmi úspešne podarilo preniesť do súčasného moderného soundu kapely. O tom svedčia aj úspechy v českom rádiovom éteri. Jelen sa stali jednou z najobľúbenejších skupín rozhlasových dramaturgov a zároveň poslucháčov.

Aj na novom albume Všechno bude dobrý je jelení zvuk nezameniteľný. Folk, country, írska ľudová, rock, pop. Žánre namiešané tak, že súčasnému poslucháčovi prídu úplne aktuálne. To skupine umožňuje okrem iného mimoriadna inštrumentálna i spevácka zdatnosť všetkých ich členov.

Keď som na našom úplne prvom koncerte v pražskom jazz klube U staré pani prvýkrát povedal do mikrofónu vetu „Ahoj, my sme Jelen!“, ani vo sne by mi nenapadlo, že za desať rokov budeme vydávať náš štvrtý autorský album a chystať zatiaľ najväčšiu narodeninovú party v našej histórii, koncert v pražskej O2 aréne. Pôvodná trojica zakladajúcich členov sa odvtedy rozrástla na osemčlenné stádo a na tej našej dobrodružnej plavbe sme prežili veci, o ktorých sa nám nesnívalo ani v najdivokejších snoch. Našli sme svoj jazyk, svoju melódiu, a hlavne hromadu priateľov, ktorá našu muziku vzala za svoju, chodí si ju vypočuť na koncerty a zaspievať spolu s nami. Delíme sa o energiu, o radosť a o emócie, ktoré nás spájajú a ktoré, na nejakej najhlbšej úrovni, prežívame všetci spoločne. Z Jelena je tento rok desaterák a naša jelenia rodina sa už dávno rozrástla za hranice samotnej kapely. Je to pre nás veľká česť a zodpovednosť, vážime si to a neberieme to ako samozrejmosť, dodal Jindra Polák.