Jiří Korn oslavuje koncertom i špeciálnym albumom najväčších hitov

Zdroj foto: Supraphon

Jiří Korn sa síce stal sedemdesiatnikom, ale jeho vitalita, repertoár či kostýmy svedčia o tom, že stále sleduje moderné i módne smery. Napokon, robil to odjakživa, a tým býval vždy o krok pred domácou popovou konkurenciou. Jeho hudba dostávala ozdobu v podobe stepovania, vytvárania moderne tanečných skupín i hľadania netradičných aranžmánov.

Bratia Cabanovci mu ku koncertu, ktorý chystá Ságl Production na 25. septembra 2019 do O2 arény Praha, pripravili veľkolepú šou. Jiří Korn si pre túto príležitosť vybral hudbu, z ktorej podstatná časť sa objaví tiež na špeciálnej narodeninovej kompilácii, ktorú na CD i v digitálnych formátoch vydá Supraphon20. septembra.

Album Jiří Korn – To nejlepší 1971–2019 obsahuje výber od prelomovej Svobodovej good-timovej Yvetty z roku 1971 až po tohtoročný dance remix piesne Té, co snídá v prevedení DJ Nea. Ide o album plný nepochybných hitov, rovnako nepochybne často sa vymykajúcich dobovým štandardom. Mnohé v sebe nesú tanečný rytmus, funkčný i po mnohých rokoch. Jiří Korn bol v tomto smere úspešným hľadačom. To i po rokoch dosvedčuje napríklad účinné prekvapenie z Kocábových songov Nejdřív je trénink a Karel nese asi čaj, zo Soukupovej Miss Moskva alebo z Neovho My virtuálové.

Boli piesne vydarené i menej vydarené. Dá sa povedať, že čas preverí životnosť takých pokusov. Niektoré piesne boli moje obľúbené, ale práve tie u poslucháčov často nezabrali. Výnimkou je snáď Ještě tě mám plnou náruč, odpovedal Jiří Korn na otázku, ktorú pieseň zo svojho repertoáru má najradšej.

Znamenitou vokálnou ozdobou narodeninového albumu Jiří Korn – To nejlepší 1971–2019 sú dve nahrávky s vokálnou formáciou 4TET, ďalšie z Kornových štýlových prekvapení. Výročný koncert v O2 aréne bude logicky obsahovať mnohonásobne viac pesničkových lahôdok, ale ako sumár toho najlepšieho album slúži výborne. Nahrávky prešli novým remasteringom a vizuál výpravného bookletu CD sa nesie príhodne v štýle koncertu v O2 aréne.