Justice i Hrůza s filharmóniou na Colours Of Ostrava

Justice

Francúzska dvojica Justice, jedna z najúspešnejších elektronických formácii, sa stáva popri Jamiroquai, Imagine Dragons, Norah Jones, alt-J, Birdy, Midnight Oil, Moderat alebo LP ďalšou veľkou hviezdou tohtoročného festivalu Colours of Ostrava. Justice, niekoľkokrát nominovaní na Grammy, prídu prvýkrát so svojou pôsobivou svetelnou show a neuveriteľnou tanečnou energiou do Českej republiky.

Naprieč hudobným svetom spôsobila táto francúzska dvojica senzáciu už svojim debutovým albumom Cross a v tej chvíli sa stala hviezdou štadiónov. Vďaka nej si Justice vyslúžili prvé nominácie na MTV Video Music Awards, dve nominácie na Grammy a vyštartovali na turné po najväčších svetových festivaloch. Svojim debutom sa geniálne trafili do klubového zvuku a spojili zdanlivo nezlučiteľné: techno, pop, r&b, electro, funk a metal. S druhým albumom Audio, Video, Disco v roku 2011 zahrnuli Justice svoje publikum zvukom popretkávaným rockom zo sedemdesiatych rokov, ktorý dával hold legendám ako Queen, Yes alebo Prince. Minulý rok sa po piatich rokoch Justice vrátili so všetkou slávou s tretím štúdiovým albumom, ktorý napríklad v poprednom hudobnom magazíne NME označili za takmer dokonalú tanečnú nahrávku.

Tento rok sa nám aj vďaka posunutiu termínu podarilo zostaviť neuveriteľne silný a nabitý hudobný program, ktorý v histórii festivalu a trúfam si povedať aj všeobecne domácich akcií, nemá obdobu. Popri vyššie uvedených najväčších menách, ponúknu Colours taktiež domáce premiéry výnimočných hudobníkov, ktorí v zahraničí zbierajú nadšené kritiky a nominácie na prestížne ceny ako Benjamin Clementine, Michael Kiwanuka alebo Laura Mvula. Veľmi ma tiež tešia návraty v nových zostavách – Afro Celt Sound System, UNKLE alebo Faada Freddy, hovorí v úvode riaditeľka festivalu Zlata Holušová.

Ako každý rok, si na svoje prídu aj hudobní fajnšmekri, zdôrazňuje Zlata Holušová. Popri jazzovom saxofonistovi Donnym McCaslinovi, ktorý s Davidom Bowiem nahral jeho posledný album Blackstar a taktiež zaňho prevzal päť Grammy, ide napríklad o novopotvrdené fenomenálne španielsko-francúzske duo Dorantes & Renaud Garcia-Fons, spájajúce flamenco klavír a kontrabasového Paganiniho, alebo americkú soulovú formáciu St. Paul & The Broken Bones, ktorej frontman strháva publikum ako svojho času James Brown. Je ako mačka, ktorá vie predviesť Otisa Reddinga – je veľmi zaujímavé ho pozorovať, prehlásil o ňom prekvapený Keith Richards. Pre tých, koho zaujíma súčasná európska scéna, sú novopotvrdení napríklad britská indie popová kapela Teleman, alebo nemecký elektronický projekt Roosevelt. Taktiež nebude chýbať Electronic stage s aktuálnymi elektronickými projektmi, Drive stage so surovými, energickými kapelami alebo alternatívny Full Moon stage.

Tento ročník ponúkne aj niekoľko unikátnych jednorázových projektov. Na jednom pódiu tu spoločne vystúpi spevák Michal Hrůza s kapelou a s viac ako päťdesiat členmi Janáčkovej filharmónie Ostrava. Som rád, že na jednom z našich najlepších festivalov, budeme môcť uviesť pesničky, ktoré ľudia poznajú v úplne nových aranžmánoch. Pod taktovkou dirigenta Martina Hyblera zahráme spoločne s ostravskou filharmóniou. A ja sa na to už veľmi teším, hovorí Michal Hrůza. Každé vystúpenie na Colours of Ostrava je pre nás príjemným hudobným spestrením. Je to šanca predstaviť sa publiku menej tradične, skrátka inak. Naviac je to taktiež výzva – ide o úplne nový projekt, ktorý v Ostrave zaznie vôbec prvýkrát a o to zaujímavejšia je aj jeho príprava. Michal Hrůza patrí k najvýraznejším osobnostiam českej hudobnej scény. Verím, že prepojenie Janáčkovej filharmónie s jeho kapelou vznikne práve na Colours of Ostrava niečo mimoriadne, uvádza riaditeľ Janáčkovej filharmónie Ostrava Jan Žemla. Jednotlivé skladby pre symfonický orchester rozpísal Karel Heřman, klávesista Kapely Hrůzy. Zaznie prierez Michalovou tvorbou, ale aj celkom nové piesne z albumu, ktorý Michal vydáva tento rok v máji. Projekt vzniká pod producentským dohľadom Bon Art Orchestra.

Na Colours of Ostrava zažije premiéru aj spoločný americko-český hudobno-vizuálno-svetelný projekt dvoch hudobníkov a konštruktérov unikátnych nástrojov Williama Close and The Earth Harp a Lenky Morávkovej a Bohemian Cristal Instrument. Struny harfy Williama Closea, ktorého bude doprevádzať šesťčlenná kapela, budú v 40 metrovej dĺžke z Fresh stage až na protiľahlú konštrukciu balkónu, Lenka Morávková aka Knoflenka hrá na elektro-akustický Bohemian Cristal Baschet, verziu legendárneho nástroja Cristal Baschet francúzskych zvukových experimentátorov, bratov Baschetových, vyrobenú v novoborských sklárňach. Williama som stretla minulý rok a po niekoľkých skúškach a stretnutiach sme obaja zistili, že sa naše nástroje skvelo dopĺňajú a dohodli sme sa na spolupráci. Pri koncerte na Colours sa prepoja dva unikátne nástroje, ktoré na celom svete existujú len v jednom prevedení, vysvetľuje Lenka Morávková.

Počas všetkých štyroch festivalových dní sa po boku Colours of Ostrava uskutoční druhý ročník medzinárodného diskusného fóra Meltingpot. O minuloročnú premiéru bol medzi návštevníkmi obrovský záujem a väčšina z nich sa v našej ankete vyslovila, že podobné fórum má na festivale zmysel, hovorí riaditeľ neziskového spolku Antonín Parma. Tento rok tak na niekoľkých scénach vystúpia domáce a zahraničné osobnosti z oblasti vzdelávania, osobného rozvoja, ekonómie, umenia a kultúry, ochrany ľudských práv či cestovania. Nechceme byť ďalšou konferenciou, ale skôr platformou, prostredím, kde si návštevníci skrz osobné príbehy našich hostí dobíjajú energiu a získavajú pocit, že súčasné dianie dáva zmysel, dopĺňa Antonín Parma. K prvým potvrdeným hosťom patrí napríklad česko-americký ekonóm a uznávaný vysokoškolský profesor Milan Zelený, americká novinárka a špecialistka na ochranu a bezpečnosť Sharon Weinberger alebo Sugata Mitra, indický informatik a vedec pôsobiaci v Británii, ktorý za svoju vizionársku prednášku o experimente organizovanej výuky získal ocenenie TED Prize za rok 2013. Mitra tvrdí, že informačná revolúcia umožnila nájsť také techniky štýlov učení, ktoré skôr neboli možné, cituje Parma.

Okrem diskusií nebude na tohtoročných Colours of Ostrava chýbať ani ďalší sprievodný program: divadelné predstavenia, workshopy, projekcie filmov, výstavy, výtvarné aktivity alebo špeciálna Design zóna s umeleckou tvorbou z oblasti designu a módy. Deti a ich rodičia sa môžu tešiť na rodinnú zónu s bohatým programom a so strážením detí. Milovníci vína a cimbáloviek zasa na vináreň v betónovom bunkri. Celkovo by počas štyroch dní od 19. do 22. júla malo opäť prebehnúť viac ako 350 programových položiek na 20 scénach. K tradičnému servisu pre návštevníkov patrí stanové mestečko pri Slezskomoravskom hrade, pitná voda v areáli zadarmo, zľava VLAK+ s ČD, rezervácie miest v sále Gong vopred, veľkoplošné projekcie, požičovňa bicyklov spoločnosti Kola pro Afriku, tribúny, vratné poháre NickNack a pod.

Colours of Ostrava organizuje taktiež zadarmo Festival v ulicích v centre Ostravy (tento rok od 30. júna do 1. júla) a hudobnú showcase konferenciu Czech Music Crossroads (17. a 18. júla).

Štvordňové vstupenky na Colours of Ostrava 2017 sú v predaji stránke festivalu a v sieti Ticketpro. Aktuálna cena je 95.77€ na limitované množstvo 5000 kusov. V predaji je taktiež ubytovanie v stanovom mestečku, parkovanie alebo miesto pre karavan.