Kateřina Kněžíková má Phidylé

Sopranistka Kateřina Kněžíková sa predstaví ako Káťa Kabanová v rovnomennej opere Leoša Janáčka na preslávenom Glyndebourne Festival Opera v anglickom Sussexe. Zároveň v týchto dňoch Supraphon pripravuje vydanie jej sólového debutu. Sopranistka svoj album nazvala Phidylé a zostavila ho z okúzľujúcich piesní Bohuslava Martinů, Henriho Duparca, Maurica Ravela a Karola Szymanowského, ktoré nahrala s Janáčkovou filharmóniou Ostrava pod vedením Roberta Jindru.

Kateřina Kněžíková patrí k najžiadanejším českým operným speváčkam súčasnosti. Na Glyndebourne Festival Opera bola vybraná prostredníctvom konkurzu, ktorý sa uskutočnil pred dvoma rokmi a na ktorý bola pozvaná vďaka odporučeniu dirigenta Jakuba Hrůšu. Festival sa koná od mája do augusta a je veľkou hudobnou udalosťou nielen pre Veľkú Britániu. Patrí k najznámejším a najnavštevovanejším podujatiam svojho druhu na svete. Organizátori Glyndebourne zdôrazňujú, že chcú prinášať divákom výhradne špičkové projekty a interpretom tie najlepšie podmienky. Takým projektom je v tohtoročnom programe i pripravovaná opera Leoša Janáčka Káťa Kabanová – od premiéry tejto opery v tomto roku uplynie presne storočie. Kateřina Kněžíková vystúpi v titulnej úlohe a v Glyndebourne strávi celé tri mesiace. Skúšky sú naplánované na mesiac a pol a následne od 20. mája do 19. júna sa budú konať vystúpenia.

Z ostatných českých umelcov sa doposiaľ podarilo festival pracovne navštíviť svetoznámym dirigentom Jiřímu Bělohlávkovi a Jakubu Hrůšovi. Zo speváčok sa podobný úspech podaril tým najlepším z najlepších, ako napríklad Gabriele Beňačkovej, Sone Červenej či Magdalene Koženej.

Supraphonom pripravovaný album Kateřiny Kněžíkovej, bude pre mnohých prekvapením. Objavom pre mnohých budú na ňom piesne Henriho Duparca. Hrdinku jednej z nich, prostú a zbožnú dedinčanku Phidylé, si Kateřina Kněžíková vybrala pre názov celého albumu. Nerada by som kopírovala niečo, čo bolo už niekoľkokrát nahrané. Ale to podstatnejšie je môj záujem o piesňový repertoár. Keď som dostala možnosť nahrať album, hovorila som si – čím by som sa chcela prezentovať? Ako by som si priala, aby ma okolie vnímalo? Keď som si uvedomila, že by som mala nahrávať album s opernými áriami, tak by to porovnanie bolo nesmierne nekompromisné. Navyše piesne sú mojou láskou. A mám pocit, že u nás nie je práve piesňam dávaná taká váha. A to by som si priala zmeniť. Myslím si, že môžem v tomto repertoári niečo povedať a som v ňom sama sebou, uviedla Kateřina Kněžíková k neokukanej dramaturgii svojho nového albumu.

Sopranistka Kateřina Kněžíková je považovaná za jednu z najperspektívnejších speváčok mladej českej generácie, ktorá sa popri opere stále častejšie venuje koncertnému repertoáru, v ktorom dosahuje úspechy  doma i v zahraničí. Venuje sa interpretácii diel baroka a klasicizmu, operám 19. storočia i súčasnej hudbe.