Keď je holub za oknom…

Po niekoľkých rokoch pôsobenia na scéne vydáva bratislavské trio známych hudobníkov zoskupených pod názvom Space Cats svoje debutové, eponymné EP na značkách Deadred Records a Starcastic Records, v digitálnej podobe.

Ich hudba je prierezom rôznych elektronických žánrov, ktoré členovia kapely obľubujú a interpretujú naživo Beaty bubeníka Luboša Ambrozaia dopĺňa Miloš Bulík na basgitare, prehnanej cez množstvo efektových krabičiek a Julián Ratica na syntezátoroch. Naša hudba vzniká predovšetkým priamo na koncertoch v rámci improvizácie a tie najživotaschopnejšie nápady sa nám konečne podarilo zachytiť v štúdiu, dať im formu a rozvinúť do plnohodnotných skladieb, približuje proces vzniku EP Luboš Ambrozai.

Kolekcia obsahuje päť skladieb, pričom pieseň Dogs & Birds sa na nej nachádza v dvoch verziách – pôvodnej inštrumentálnej a taktiež s hosťujúcim MC menom Jimmy Danger, ktorý pochádza z Veľkej Británie a už pár rokov žije a pôsobí na Slovensku.

S Jimmym sa poznáme už dlhšie, párkrát sme spolu aj hrali a jeho štýl v našich končinách prakticky nemá konkurenciu. Tento track je dosť eklektický, ale jeho jadro tvorí drum´n´bass a pri nahrávaní sme si uvedomili, že by sa tam Jimmy veľmi hodil, objasňuje Julián Ratica, ktorý sa na EP zhostil aj úlohy zvukového inžiniera, strihača a postaral sa aj o finálny mix. Text vznikal priamo v štúdiu. Zachytáva vzťah mačiek s ich večnými sokmi, psami, a obeťami, vtákmi. Dosť sme sa pri tom samozrejme nasmiali. Máme radi mačky a celé EP sa nesie v duchu analýzy veľmi špecifickej mačacej mentality, vysvetľuje Miloš Bulík a dodáva: Titulná pieseň je Belmondo, tak sa volá môj kocúr. Ten takisto hosťuje v skladbe Invasion. Vysamplovali sme jeho pradenie aj typickú zvukovú reakciu na holuba za oknom.

Ďalšia spolupráca na skladbe Humans vznikla úplne prirodzene. S Isobutanom nás spája veľké kamarátstvo, boli sme aj kolegovia v práci a roky spolu hrávame v rôznych projektoch. Zároveň je to extrémne šikovný človek a synťákový odborník, takže bolo jasné, že nejakú skladbu musíme urobiť aj s ním, popisuje Miloš Bulík.

Tvorba a koncertovanie so Space Cats je pre členov kapely srdcovou záležitosťou, aj keď sú všetci dosť zaneprázdnení inými povinnosťami – či už kapelovými alebo rodinnými. Súbežne totiž účinkujú aj v iných formáciách, Luboš s Modrými Horami, Vecom alebo Zuzanou Mikulcovou, Miloš s La3no Cubano, Erikom Šulcom & Tribal Colours či Isobutanom a Julián vo vlastnom projekte Pánko.

Konečne sme sa dokopali k serióznemu audio záznamu, no najradšej máme živé koncerty, kde je naša hudba jeden obrovský featuring s publikom. Práve ľudia nás nakopávajú, nielen energeticky, ale často nás aj usmerňujú, akými žánrami by sme sa v danej chvíli mohli uberať. Občas kričia drum´n´bass, občas psytrance. Je to zábava aj výzva zároveň a už sa tešíme na priaznivejšie podmienky pre hranie v kluboch, aby sme to mohli opäť zažívať, uzatvárajú spoločne členovia kapely.