Kultové Svet lásku má vyšlo na vinyle

Legendárny, multiplatinový a mnohými cenami ovenčený album vianočných piesní Svet lásku má vyšiel v roku 1996 a po takmer štvrťstoročí vo vydavateľstve OPUS aj vo vinylovej verzii.

Na príprave a realizácii albumu sa podieľali predovšetkým Pavol Habera s producentom Júliusom Kinčekom, textár Daniel Hevier a aranžér Juraj Tatár. V titulnej piesni autorskej dvojice Pavol HaberaDaniel Hevier účinkujú spolu s autorom hudby aj najväčší majstri speváckeho umenia Peter Dvorský a Karel Gott. Zvyšný tucet skladieb patrí do zlatého fondu domácich i svetových vianočných piesní.

Pavol HaberaJúliusom Kinčekom ich vybrali asi z tisícky ľudových i autorských vianočných piesní z rôznych období hudobnej histórie a z rôznych lokalít. Vedľa seba sa tak ocitli slovenské koledy Nesiem vám noviny, Daj Boh šťastia tejto zemi a Vstávajte pastieri, česká koleda Byla cesta, byla ušlapaná, angloamerické ľudové koledy Greensleeves (Madona s dieťaťom), The First Noel (Vianočná hviezda) a God Rest Ye Merry Gentlemen (Pokoj vám), nesmrteľné Pie Jesu A. L. Webbera, rovnako nesmrteľné Happy Christmas (Vianočný hymnus) Johna Lennona, Mistletoe And Wine (List Ježiškovi) Cliffa Richardsa, známa americká vianočná pieseň The Little Drummer Boy (Zvuk bubnov) a v závere albumu najslávnejšia vianočná pieseň Tichá noc v a cappella podaní Pavla Haberu.

Naozaj pestrá kolekcia, ktorej dali jednotný charakter a štýl skvelé aranžmány Juraja Tatára pre veľký symfonický orchester (Slovenská filharmónia s dirigentom Ondrejom Lenárdom). Sedem textov vytvoril Daniel Hevier a dotvoril tak tento jedinečný album.

Slovenskí filharmonici nahrali svoje party v bratislavskej Redute začiatkom júna 1996, v priebehu augusta 1996 album naspievali Peter Dvorský, Karel Gott a Pavol Habera, v septembri 1996 nakrútil režisér Juraj Johanides videoklip k titulnej piesni albumu a 18. októbra 1996 mal album slávnostný krst na zámku v Smoleniciach za účasti všetkých troch hlavných speváckych hviezd. Kuriozitou je, že na albume mala pôvodne účinkovať aj Lucie Bílá (s Pavlom Haberom v piesni Pie Jesu), avšak táto spolupráca sa nakoniec neuskutočnila.

Vo svojej dobe získal album okrem umeleckého a komerčného úspechu aj viacero naj prívlastkov, najdrahšia nahrávka, najdrahší videoklip, najdrahší krst, pričom je možné, že niektoré z nich sú dodnes neprekonané. Každopádne v slovenských pomeroch to bola po každej stránke veľká produkcia a preto je logické, že v súčasnej renesancii vinylových LP platní vychádza tento titul po 24 rokoch aj na tomto formáte, pripomína producent Július Kinček.