Legendárna Pieseň z hôľ vyšla na vinyle

Piesen z hol.indd

Pieseň z hôľ je druhý štúdiový album legendárnej slovenskej jazz-rockovej skupiny Fermáta. Vinylová reedícia určite poteší každého milovníka hodnotnej hudby, pretože ani po viac ako 40 rokoch nestratila nič zo svojej sily a umeleckej presvedčivosti.

Skupina nahrala titul vo svojej elitnej zostave v roku 1976, keď ju tvorili  skvelí hudobníci: František Griglák (gitara, klavír, syntetizátor, spev), Tomáš Berka (klavír, syntetizátor, perkusie), Anton Jaro (basová gitara), Cyril Zeleňák (bicie nástroje, perkusie), Milan Tedla (husle, drumbľa). Album prvýkrát vyšiel na vinylovej LP-platni v roku 1977.

Druhá polovica 70. rokov minulého storočia priniesla výrazný trend spájania progresívneho jazzu a rocku (skupiny ako Mahavishnu Orchestra, Weather Report a podobne) a Fermáta na tento svetový trend skvele nadviazala. V lokálnych podmienkach dosiahla s čisto inštrumentálnou hudbou obrovský úspech, a to najmä vďaka skladateľskej invencii a inštrumentálnemu majstrovstvu svojich hlavných protagonistov Františka GriglákaTomáša Berku. Dokladom toho je aj album Pieseň z hôľ, ktorý nepochybne patrí do zlatého fondu slovenskej modernej populárnej hudby.

Tento hudobný skvost sa nahrával za zvláštnych okolností. Fero Griglák na to spomína: Spomínam si, že v tom čase som mal vážny úraz. Zlomenú ľavú ruku v zápästí. A hrozilo, že nahrávanie sa neuskutoční. Nakoniec som to zvládol aj so sadrou po určitých mechanických úpravách. Neviem o tom, že by niekto dokázal nahrávať hudbu v takomto stave. Nikdy na to nezabudnem.

Album nesie aj podtitul v anglickom jazyku – Song From Ridges. A bolo to pravdepodobne z obchodných dôvodov, keďže vtedajší riaditeľ slovenského OPUSu Ivan Stanislav mal nepochybne obchodného ducha a veľmi dobre vedel, že takáto hudba by mala veľký predajný potenciál aj v zahraničí. Len ako vieme, v tom čase bol problém posunúť hudbu za hranice vtedajšieho Československa.

ZOZNAM SKLADIEB (FERMÁTA – PIESEŇ Z HôĽ / LP):
Pieseň z hôľ
Svadba na Medvedej lúke
Posledný jarmok v Radvani
Priadky
Dolu Váhom
Vo Zvolene zvony zvonia