Lunetic – hudobný comeback roka

Lunetic (Autor foto: Zdenko Hanout)

Lunetic – štvorica chlapcov, ktorá na konci deväťdesiatych rokov absolútne prevalcovala českú i slovenskú hudobnú  populárnu scénu a na niekoľko rokov ju totálne ovládla. Najväčší boyband fenomén v našich končinách a legenda 90. rokov je späť. V týchto dňoch Lunetic oznámil návrat, ktorý bude pravdepodobne hudobným comebackom roka. Boyband totiž prichádza s veľkým prekvapením – v plnej pôvodnej zostave s Martinom Kociánom, ktorý na čas zmizol z očí verejnosti pre osobné problémy.

Skupina na začiatku vystúpila pred tisíckami fanúšikov a to počas koncertu Leoša Mareša vo vypredanej O2 aréne. Leoš Mareš si legendárnu zostavu pozval ako špeciálnych hostí a prekvapenie, aby zaspievali jeho mame k narodeninám svoj najväčší hit Máma. Vlna otázok a dohadov na sebe nenechala dlho čakať. Pár dní na to skupina predstúpila pred zástupcov médií a oficiálne ohlásila návrat, a to dokonca na deň presne na svoje 20. výročie! Svoje jubileum skupina oslávi v pôvodnej zostave. V Českej republike Lunetic odohrá až 22 koncertov. Na Slovensko pricestuje v novembri a odohrá tri koncerty. Vstupenky sú v predaji v sieti Predpredaj.sk.

Všetko sa začalo koncom roka 1995, kedy sa teenageri Aleš s Martinom hrali na popové hviezdy a založili tanečnú skupinu Lunatic. Postupom času prišlo k ich spojeniu s kamarátmi Davidom a Vaškom z konkurenčnej tanečnej skupiny a tiež k prvému spoločnému koncertu v Moste v júni 1996, už ako Lunetic. Skladali a spievali vlastné piesne s anglickými textami, ale zásadný obrat na seba nenechal dlho čakať a začiatkom roka 1997 otočil kormidlom Luneticu známy producent Stano Šimor, ktorý im dodal české skladby a pomohol nahrať prvé single Máma a Nechci být sám. Na konci roka 1997 sa na ďalšom koncerte v Moste objavuje dnes už známy lovec talentov, vtedajší šéf českej sekcie Universal Music Martin Červinka a ponúka Luneticu profesionálnu zmluvu a vydanie albumu.

10. mája 1998, symbolicky na Deň matiek, vtrhol do éteru prvý singel Máma, ktorý okamžite po nasadení zvalcoval všetko, čo mu stálo v ceste. Niekoľko týždňov sa držal v hitparádach takmer všetkých rádií a kraľoval v tej dobe veľmi populárnej televíznej hitparáde Eso. V lete 1998 vychádza očakávaný album Cik Cak a po ňom prichádza raketový úspech. Po roku dokonca Lunetic preberá moderovanie hitparády Eso, o ďalší rok vychádza druhý album Nohama na zemi a v skratke: 3 roky veľkej párty, slávy a koncertovania. V lete 2001 z osobných dôvodov Lunetic opúšťa najvýraznejší člen kapely Martin. Skupina sa rozpadáva ako kocky z domina, zo sentimentu k davu stále čakajúcich fanúšičiek vychádza na jar 2002 album Na přání.

V prvej polovici nového tisícročia Martin i Vašek skúšajú sólové projekty, fanúšičky na svojich miláčikov nezabúdajú a tak ako poďakovanie vychádza v roku 2007 výberový album Luneticu Kapky příběhů. V roku 2008 pri príležitosti výročia desiatich rokov od vstupu na populárnu scénu vychádza CD a DVD Lunetic Best Of a skupina pridáva sériu koncertov v pôvodnej 4-člennej zostave so živou kapelou. Po turné prichádza k prerušeniu činnosti a členovia Luneticu sa rozutekajú do sveta.

Fanúšičky a dopyt po koncertoch však neutíchajú a tak jeseň 2011 prináša comebackové turné a nový album Na vlnách. Chlapci nestratili nič z pôvodnej energie. Príbeh chvíľu pokračoval, avšak nohami na zemi nezostal opäť Martin a zo skupiny odišiel. Aleš, Vašek a David sa však tentokrát rozhodli ako Lunetic pokračovať a ďalej koncertovali v trojici.

Martinov osobný príbeh z toho obdobia je mediálne dobre známy a je jeho osobnou veľmi zlou skúsenosťou s veľkou výstrahou dnešnej mladej generácii. V Martinovom prípade našťastie s dobrým koncom. A to dokonca v ten pravý čas. Na konci roka 2017 sa všetci 4 chlapci nečakane stretávajú na  párty, kde trojica Lunetic vystupuje… Slovo dalo slovo, Martin prisľúbil, že dá všetko do poriadku a že sa vráti. O pár mesiacov na to plní svoje slovo a vracia sa na scénu, aby so svojimi kolegami oslávil 20. jubileum najväčšieho hudobného fenoménu v našej histórii…

LUNETIC TOUR – 20 ROKOV – SR
15.11. Bratislava – Majestic Music Club
16.11. Prešov – ENCORE the club
17.11. Banská Bystrica – Ministry of Fun