Čas na prežitie sa kráti

Žijeme v dobe, kedy sa internet, mimochodom, častokrát plný fejkových správ, stáva zdrojom mienkotvorných informácií. Sociálne siete slúžia častokrát na prezentáciu vyfabulovaného šťastia, či naopak, ako spoveď nešťastníkov, o ktorých trápení častokrát nemá nikto ani tušenie. A predsa. David Kim bol v istom okamihu svojho života nepochybne najvďačnejším človekom na svete za to, že existuje internet a existujú sociálne siete.

Keď Davidovi zmizne jeho jediná dcéra Margot, polícia spustí pátranie. Po 37 hodinách však nemá jedinú stopu, a tak sa David rozhodne pozrieť niekam, kde zatiaľ nikto nehľadal – do dcérinho notebooku. Pomocou jej počítača a rozhovorov s jej priateľmi David odhaľuje dcérine tajomstvá a zisťuje, že Margot nebola zďaleka tou dokonalou dcérou, za ktorú ju považoval…

Už pri uvedení do kín získala táto kybernetická dráma ohromujúce ohlasy. Po vzhliadnutí filmu Pátranie na Blu ray som sa po 102 minútach prestal diviť dôvodom. Pátranie je film, ktorý absolútne vybočuje zo zabehnutých koľají súčasných detektívnych príbehov, drží diváka v napätí od samotného začiatku, až po celkové finále, ktoré sa tak neuveriteľne zvrtne voči všetkým predpokladom, až to vyráža dych.

Margot zmizne. Ešte v tú noc, keď sa to udeje, snaží sa kontaktovať svojho otca a nepochybne ho chce žiadať o pomoc. Ten však spí tak tvrdo, že si správy o neprijatých hovoroch nájde až ráno a až o ďalších pár hodín si uvedomí, že niečo nie je v poriadku. A následne to začína. Keď sa nedovolá pomoci u spolužiakov svojej dcéry, rozhodne sa pre definitívny krok. Otvorí dcérin notebook, aby sa dozvedel veci, ktoré sa zrejme ani dozvedieť nechcel.

Aneesh Chaganty, tiež režisér filmu, a Sev Ohanian napísali brilantný scenár, z ktorého vznikol excelentný film. Hlavný hrdina sa v ňom pasuje nielen so zmiznutím dcéry, ale i s indíciami, ktoré získava počas pátrania, ktoré ho častokrát, i v nádeji, že sa blíži k cieľu, dovedú na zlú cestu a musí začínať odznova. Autorom sa podarilo niečo, čo divák zhltne doslova na jeden nádych a častokrát sa nestačí čudovať.

Pátranie je moderný, svižný a hlavne originálny trailer, ktorý vybočuje zo všetkých pomyselných koľají, na ktoré sme si v tomto žánri mohli zvyknúť. Vlastne až na konci filmu si divák uvedomí, akoby celé pátrania sledoval cez obrazovku monitora a nie na televíznej obrazovke. Pátranie je thriller, ktorý na prestížnom festivale Sundance 2018 získal ocenenie Next za Najlepší film s inovatívnou formou. A právom!

Spoločnosť Bontonfilm prináša Pátranie na DVDBlu ray, s vynikajúcim českým dabingom. Aj po technickej stránke (obraz, zvuk) je to veľkolepý zážitok, ktorý sa podľa mňa stane vlajkovou loďou kybernetického žánru a nájde sa mnoho nasledovníkov, ktorí sa budú pokúšať spracovať podobnú tému. Blu ray obsahuje niekoľko bonusov, avšak bez podpory českých tituliek. To je jediný dôvod, prečo v celkovom hodnotení nedávam celých sto percent.

Pavol Božík
95%

Réžia: Aneesh Chaganty
Hrajú: John Cho, Debra Messing, Joseph Lee, Michelle La, Sara Sohn

Žáner: Dráma
Pôvodný názov: Searching
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 24. august 2018)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 102 minút
Zvuk (Blu ray): anglický (DTS HD 5.1), český, maďarský (5.1)
Titulky (Blu ray): české, slovenské a 23 ďalších jazykových verzií
Bonusy (obsahujú iba anglické titulky):
* Pátranie po prekvapení
* Zmena jazyku filmu
* Aktualizácia užívateľského mena: Obsadenie a postavy
* Komentáre tvorcov