Nadčasovosť textov kapely Chaozz je zarážajúca i po dvoch desaťročiach

Priznám sa, že na prelome milénií som produkciu kapely Chaozz nijako špeciálne nevyhľadával, rovnako, ako inú muziku z daného žánru. Nič to však nemení na tom, že ich piesne boli predkladané tak masívne, že sa ich nedalo prepočuť, a kultové popevky ako hej lidi, máte taky ten pocit, jako bysme žili na planetě opic, sa mi do hlavy vryli tak intenzívne, že si ich pamätám dodnes.

Roky však išli ďalej a Chaozz sa tak, ako mnoho iných kapiel vytratil z hudobného života a možno by sa na nich zabudlo, keby pred časom, v období osláv dvadsiateho výročia vzniku kapely, vydavateľstvo Universal Music nepozbieralo dvadsať najzásadnejších piesní českých raperov a nevydalo ich okrem CD i na vinylovej dvojplatni.

Na kompilácie hitov sa recenzie píšu veľmi ťažko, pretože o tých piesňach už bolo všetko povedané v čase ich vydania a keďže pri takýchto skladačkách ide o to najzásadnejšie, čo daný interpret počas svojej kariéry vyprodukoval, a pokiaľ nejde už o stopäťdesiatu variáciu toho najlepšieho z najlepšieho, je veľmi ľahké ohodnotiť tento kompilát vysokým percentom spokojnosti.

A predsa ma niečo prekvapilo, či priam zarazilo pri počúvaní piesní ako Hej lidi, Televize, Policijééé, Svišti na golfovým hřišti. Planeta opic, Marie a Jana a všetkých ostatných. Je až neuveriteľné, aké nadčasové a aktuálne sú aj dnes texty tejto českej formácie, ktorá už koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia a na začiatku nového milénia prostredníctvom slov apelovala na dianie v spoločnosti.

O tých časoch sa hovorí ako o dobe divokej a pri počúvaní tejto kompilácie v roku 2020 mám dojem, že nielenže sa nič nezmenilo, ale že všetko je ešte divokejšie. Viac slov hádam ani netreba. Niekoľko verejne dostupných skladieb prikladám nižšie, stačí sa započúvať.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (CHAOZZ – 20 LET CHAOZZU):
Hej Lidi
Různo
Televize
Sám doma
Zprdeleklika
Jenom tak chodím
Brána
Ale už!
Den života
Zpomal!
Policijééé
Svišti na golfovým hřišti
Sorry
Planeta opic
Marie a Jana
1, 2, 3 …
Chaozz věci
Reprezentujem
Codopády
Gorila ve vaně

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2018
Celkový čas: 79 minút
Počet piesní: 20