Najlepšie z najlepších od najlepšej

Bez mučenia priznávam, že mi aj myklo kútikmi úst, keď sa objavila informácia, že Celeste Buckingham vydáva Best Of CD. Nie je trochu zavčasu? Až pri počúvaní som si uvedomil, ako šeredne som sa mýlil.

Pravdou je, že z časového hľadiska a počtu vydaných albumov je naozaj ešte trochu priskoro na akúsi rekapituláciu. Ono aj samotná kompilácia prináša iba osem skladieb, takže ono to nie je až také bežné best of, na ktoré speváci zväčša natlačia maximálne množstvo skladieb, aby zaplnili celý časový priestor.

Na také si v prípade Celeste Buckingham ešte budeme musieť počkať. Však ono to nie je až tak dávno, čo nad jej možnosťami v hudobnom biznise krútil hlavou kat Paľo Habera v pesničkovej súťaži. Odvtedy však Celeste vydala niekoľko mimoriadne úspešných nahrávok, ktorých kvality do ďaleka presahujú hranice Slovenska a podarilo sa jej celkom slušne zamútiť aj vody svetového hudobného sveta.

A až pri počúvaní tejto kompilácie si človek uvedomí, aké silné veci má táto speváčka na konte. Jej I´m Not Sorry osobne považujem za najlepšiu slovenskú pesničku nového milénia a zrejme ňou ešte veľmi dlho ostane. Je to vec, ktorá má svetové parametre. Ale to zas u Celeste nie je nič nezvyčajné, pretože už pri jej prvom veľkom hite Run Run Run mnohí neverili, že je to pesnička slovenskej speváčky.

Celestina kompilácia hitov je v podstate mimoriadne silná nakladačka a keby to bol regulárny album, tak si človek povie, prečo si to dievča nenechalo niečo z toho aj do budúcna. Ibaže pri Celeste sa pojem ako vata ani nedá použiť, pretože pri jej nahrávkach síce vyskočí nejaký ten singel, no ani zvyšok albumov nie je o nič horší, len sa na neho nedostane priestor.

Pretože povedzme si úprimne, Celeste Buckingham je mimoriadne aktívna a kým stihne vystrieľať všetky triumfy svojich nahrávok, dobehne s úplne novou pesničkou, ktorá je ešte lepšia. O čo menej teda prináša Celeste na kompilácii svojich najväčších hitov, o to väčší zážitok to je. Ani na chvíľu nemáte pocit, že počúvate album slovenskej speváčky. Ba čo viac, to je ukážka toho, za čím by pokojne natiahli svoje umelecké ruky aj svetové hviezdy.

Speváčkina kompilácia však nie je iba o pesničkách na CD, ale priložené je i DVD s troma videoklipmi. Áno, na rovinu, dalo by sa aj viac, je predsa čo ponúknuť a je to vlastne jediné sklamanie z celého tohto projektu. Celeste má klipov požehnane a kľudne ich tu mohla všetky naukladať a skompletizovať tak svoje úspechy aj po vizuálnej stránke.

V tomto prípade sa fanúšikovia môžu tešiť na akustickú verziu skladby Guilty, videoklip z nakrúcania klipu k piesni Unpredictable a veľmi vtipné video k piesni Hello, v ktorom sa mihne okrem speváčky a policajnej hliadky i speváčkin bývalý partner, sestry Nízlové, či komička Evelyn. Nabudúce ešte pouvažovať o možnosti spustiť všetky klipy na jedno stlačenie ovládača a bude to super.

V každom prípade však kompilácia hitov Celeste Buckingham nie je dôvodom na uštipačné úškľabky, ale je to ukážka toho, ako by to v slovenskej hudbe malo vyzerať. Čo sa kvality týka. Priznávam totiž, že na žiadny nový album sa neteším tak, ako na ten Celestin.

Pavol Božík
85%

Tracklist albumu The Best Of Celeste Buckingham:
CD

I´m Not Sorry
Crushin´ My Fairytale
Nobody Knows
Love In Your Soul
Unpredictable
Loving You
Run Run Run
My Last Song

DVD
Guilty (Acoustic Cover Video)
Hello (Acoustic Cover Mush-Up Video)
Unpredictable (Behind The Scenes Video Exclusive)