Nerez & Lucia Šoralová prekonali Zlom

Zázraky sa dejú, keď sa na ne verí. Ako jedenásťročné dievčatko počula prvýkrát hudbu skupiny Nerez na večierku slovenských intelektuálov, a už vtedy si povedala, že presne takú hudbu chce počúvať, tak chce spievať, a raz možno aj písať svoje piesne.

V novom projekte Nerez & Lucia je speváčka Lucia Šoralová rovnocennou partnerkou zakladajúcich členov pôvodnej skupiny Nerez. Zdeněk Vřešťál, Vít Sázavský a Lucia Šoralová tvoria základné spevácke aj autorské trio novej skupiny Nerez & Lucia.

Dlho sme váhali, či niekedy ešte obnovíme Nerez, pretože Zuzana Navarová je nenahraditeľná. Občas sme síce pár piesní Nerezu zahrali aj so speváčkami schopnými zhostiť sa Zuzaniných vokálnych partov so cťou, napríklad s Klárou Vytiskovou, Máriou Rottrovou alebo s prvou slovenskou Superstar Katkou Koščovou, ale až Lucia nás presvedčila o tom, že dokáže doplniť onen chýbajúci tretí vrchol tvorivého trojuholníka. Rovnako, ako kedysi Zuzana Navarová, začala aj Lucia nosiť svoje piesne, ktoré boli úplne iné, než aké píšem ja. Ale práve táto variabilita repertoára a zdravá konkurencia dvoch tvorcov v jednej kapele boli hlavným motorom starého Nerezu. A také sú aj dnes – dvaja úplne odlišní textári a skladatelia, ktorých usmerňuje a doplňuje aranžér Vít Sázavský. Opäť sa hádame kvôli hudbe, a z týchto škriepok vzniká nový repertoár skupiny Nerez & Lucia, hovorí Zdeněk Vřešťál.

Nerez počúvam asi od svojich jedenástich rokov. Ich piesne sa mi viažu k mnohým životným zážitkom a situáciám, z ktorých mi utkveli v pamäti dve zásadné. Keď som mala 11 rokov, musela ma mama vziať so sebou na stretnutie Klubu mladých slovenských básnikov. Nemala ma kam dať, a ja som prisahala, že budem poslúchať, a že o mne nebude vôbec vedieť, ak ma tam vezme. Pamätám si na ten večer veľmi živo. Bolo to v Trnave, v dome jednej z mladých poetiek, dnes našej spoločnej kamarátky. Tam som prvýkrát videla, alebo skôr nevidela cez hustý dym, skutočné umelecké hemženie. Cez všadeprítomnú vzrušenú vravu ku mne doľahla akási hudba. Hudba, ktorá mi učarovala navždy. Chcelo sa mi smiať a plakať zároveň. A vtedy som sa rozhodla, že takto raz budem žiť, spomína speváčka Lucia Šoralová na svoje prvé stretnutie s hudbou formácie Nerez.

A v spomínaní ďalej pokračuje: Niekedy v roku 2001, v malom prenajatom byte na Obchodnej ulici v Bratislave, som sedela so svojou vtedajšou láskou. Púšťala som mu piesne, ktoré milujem. Díval sa na mňa, pozoroval moje nadšenie a zápal, s ktorým som mu o svojej obľúbenej kapele rozprávala, a potom sa ma opýtal, prečo nerozprávam s rovnakým nadšením o svojich piesňach. Nevedela som, čo na to povedať. Uvedomila som si, že má pravdu, že som za svojimi piesňami ešte tak úplne nestála, že boli čiastočne dielom kompromisu. Potom zmizol v Izraeli a už sa nevrátil. Ja som preňho neskôr napísala pieseň, a potom aj veľa ďalších, a začala som ich mať rada rovnako nadšene ako starý Nerez, ktorý som mu vtedy púšťala. Napísala som mu teraz správu, že tá pieseň, ktorú som mu napísala, je na našom novom spoločnom albume.

Nerez & Lucia má pred sebou jarné turné po Čechách a Morave, na ktoré na jeseň nadviažu aj koncerty po Slovensku. A medzitým vystúpenia na letných festivaloch. Okrem základného tria s členmi kapely tam budú francúzsky kontrabasista Grégoire Brun, hráč na akordeón a saxofón David Lomič a multiinštrumentalista Róbert Fischmann (flauty, kaval, klavír, perkusie).

Máme v kapele niekoľko špičkových hudobníkov, na ktorých sa môžeme úplne spoľahnúť. Greg je oporou, drží rytmus a prekvapuje neobvyklým vedením basových liniek, čo bol aj jeden z charakteristických rysov pôvodného Nerezu. David je harmonikár, od ktorého môžete čakať špičkové sóla, rytmizujúci sprievod, ale aj krčmový šraml. Je neuveriteľne univerzálny. A Róbert zahrá na všetkých druhoch fláut a píšťal, na klavíri, klávesoch a unikátnej bicej súprave. Niekedy sa zdá, že má šesť rúk, priznáva Vítek Sázavský a ešte dopĺňa: Je nás šesť, všetci spievame a väčšina z nás hrá na niekoľkých hudobných nástrojoch. Naše zvukové možnosti sú vlastne neobmedzené! Spievame po česky, po slovensky, po hebrejsky, srbochorvátsky, aj v rómčine.

K pripravovanému turné vyšiel 8. februára 2019 aj album (na CD a tiež na vinylovej LP), ktorý skupina natočila na sklonku minulého roka. Obsahuje 12 piesní a symbolicky tak nadväzuje na dobu, keď vychádzali vinylové platne. Boli sme možno trochu obmedzení kapacitou vinylu, ktorá je niečo málo nad 40 minút. Ale na druhej strane, každý vie, že aj deti v škole po 40 minútach začínajú vyrušovať, a treba im dopriať prestávku. Sme vlastne veľmi radi, že sme nenatočili 80 minút hudby, ktorú si dnes často nesústredený poslucháč ani nevypočuje do konca. Stopáž LP nám pomohla. Nájdete tam len to najlepšie!, neskrýva nadšenie Zdeněk Vřešťál.

Hlavnými autormi piesní sú Zdeněk Vřešťál a Lucia Šoralová, ale nájdete tam aj zhudobnenú báseň Vítezslava Nezvala, balkánsku rómsku ľudovú pieseň, jednu pieseň od Ondřeja Soukupa či text od Silvie Kaščákovej, a tiež dve dodnes nevydané piesne z repertoáru starého Nerezu.

Náš nový album je zvukovo neopakovateľný, ale pritom štýlovo rozkročený nad celou Európou. Môžete sa tešiť na čardáš, folkovú baladu, reggae, šansón aj akustickú pop music. Našou hlavnou zbraňou sú vokálne party a zbory, na ktorých sme si dali naozaj záležať. Všetko je jednoducho tak ako vtedy, uzatvára nostalgicky Vítek Sázavský.

Nerez & Lucia pokrstia album najskôr začiatkom apríla na koncerte v pražskom Divadle Kalich a o pár dní neskôr, konkrétne 24. apríla 2019 na koncerte v bratislavskom Atelieri Babylon.