Para oživila trinásťročný song

Populárna slovenská skupina Para, ktorá tento rok oslavuje štvrť storočnicu, zareagovala na aktuálnu situáciu, ktorá  obrátila život naruby celému svetu, originálne. Spolupatričnosť, a že sme v tom spolu, pripomenula  pesničkou Doma dobre. Do nového klipu kapela zapojila fanúšikov.

Pieseň vznikla pred trinástimi rokmi tak, ako skoro všetky pesničky skupiny Para,  jamovačkou, na chalupe, kam chlapci chodia čerpať inšpiráciu. Keď sme zložili hudbu pesničky, oslovili sme bratov Jobusovcov, či by nám ju neotextovali. Branuško poslal text, prišiel do štúdia aj s pánom Bratom, ktorý nám nahral to charakteristické píšťalkové sólo a Branuško to spolu so mnou a Michalom Kaščákom naspieval, zalovil v pamäti spevák kapely Tomáš Lasky Šedivý.  Aj keď pieseň vznikla za úplne iných okolností, v týchto dňoch sa dočkala v poradí už druhého videoklipu, ktorým kapela reaguje na súčasnú situáciu, ktorá kvôli pandémii koronavírusu zasiahla celý svet.

Posledné týždne sa našou realitou z veľkej časti stala tá virtuálna. Aj  partička veselých chalanov zo skupiny Para, sa po niekoľkých týždňoch sedenia doma, bez koncertovania a stretávania sa, skontaktovala cez monitory počítačov. Celá kapela sme sa aspoň párkrát virtuálne stretli. Nielen preto, že nám bolo už smutno, ale potrebovali sme si dohodnúť ďalšie koncerty a turné súvisiace s oslavou našej 25-ky, priblížil Daniel Buzinkay, bubeník zoskupenia. Počas jedného z rozhovorov Laskymu skrsol skvelý nápad. Navrhol som, že by sme do tvorby videa mohli skúsiť zapojiť našich fanúšikov, ktorí sú takisto ako my doma. Pri voľbe pesničky jednoznačne vyhrala skladba s príznačným názvom Doma dobre, ktorú sme vydali ešte v roku 2007, hovorí Lasky.

Počas desiatich dní dostala skupina stovky videí. Individuálne sme sa venovali každému jednému e-mailu, či už len poďakovaním, alebo ďalšími produkčnými krokmi, vraví Danko Buzinkay, ktorý mal osobne na starosti celú komunikáciu s fanúšikmi, ktorí sa do výzvy zapojili. Okrem kapely, spolu so spevákom Braňom Jobusom a fanúšikmi sa v klipe mihnú aj niektorí kamaráti a známi Parákov, ako napríklad Yxo z Hexu, Zuzka Vráblová, tatko Olivera Sadovského, kúzelník Talostan, a aj spolužiak Danka zo základnej školy, Martin Bugár, ktorého bubeník Pary nevidel asi 30 rokov. Najväčší priestor však kapela venovala práve fanúšikom.

Usmievavá partička má okrem nového klipu i niekoľko ďalších noviniek. Už 25. mája 2020 sa chalani predstavia v Piešťanoch medzi panelákmi. Bude to interaktívny koncert, som zvedavý, ako nám to pôjde s publikom dívajúcim sa z balkónov. Pre nás to bude taktiež premiéra, prezradil Lasky. Okrem prvého koncertu kapela po upokojení situácie plánuje dokončiť novú skladbu. Aktuálne dávame dokopy pesničku, ktorú už síce máme nahranú, ale nie naspievanú. Pevne dúfame, že sa nám ju v blízkej budúcnosti podarí dokončiť a že k nej čoskoro pribudnú ďalšie, odokryl spevák najbližšie plány Pary.