Pavel Haas Quartet vydáva nahrávku Dvořákových kvínt

Pavel Haas Quartet (Autor foto: Marco Borggreve, Zdroj foto: Supraphon)

Sedem rokov po triumfe s Dvořákovými kvartetami (Gramophone Award: Nahrávka roka) sa Pavel Haas Quartet k Dvořákovi vracia. Kvôli nahrávke kvínt si prizval dvoch hostí: izraelského pianistu Borisa Giltburga (víťaz súťaže Kráľovnej Alžbety 2013) a zakladajúceho člena Pavel Haas Quartet Pavla Nikla.

Huslistka Veronika Jarůšková k tomu poznamenala: Vzniklo to čisto z priateľstva – hudobného a umeleckého. Boris Giltburg je naša spriaznená duša. Po prvýkrát sme sa stretli pred troma rokmi v Holandsku, a práve tam už sme spoločne hrali Dvořákův Klavírny kvintet. Hneď pri tom prvom spoločnom hraní sme pochopili, že si skvele rozumieme.

Violončelista Peter Jarůšek ešte dodal: Nie je to len hudobné prepojenie, ale aj ľudské. Sú to spojené nádoby. Máme silný kamarátsky vzťah a do budúcna by sme radi spoločne hrali aj iné kvintety, nielen Dvořákův. Osobne by som tento nový album nazval ako priateľské stretnutie nad krásnou hudbou.

Druhý Dvořákův klavírny kvintet vznikol na skladateľovom milovanom letnom sídle Vysoká na sklonku leta 1887. Okrem inšpirácie hudby indiánov kmeňa Irokézov, s ktorou sa Dvořák stretol v Spillville, je napr. 3 veta postavená na tému, ktorú zvažoval ako možnú novú americkú hymnu. Pavel Haas Quartet je vo Dvořákovi doma. Slová Sunday Times: V tomto repertoári dnes jednoducho nemajú konkurenciu. Nový album vydal medzinárodne úspešný kvartet v Supraphone.