Peter Nagy má nový album

Česko-slovenská legenda Peter Nagy vydáva nový album. CD s názvom Pianko obsahuje 13 piesní z repertoáru skladateľa, textára a hlavne speváka Petra Nagya v akustických aranžmánoch. Ide o tichú verziu Petrových hitov a balád, pričom celkový zvuk piesní je založený na zvuku klavíra a sláčikového kvarteta. Album si fanúšikovia môžu naživo vypočuť na Vianočnom Pianko Tour 2018, ktoré Peter Nagy štartuje 22. novembra v Skalici.

Nahrávka albumu vznikala v najlepšej možnej chvíli. Po minuloročnom turné sme sa zišli onedlho v štúdiu a boli sme výborne zohratí. Nahrávali sme s istotou, v pohode a bez stresu. Kedysi som zbieral nahrávky sláčikových kvartet. Obdivoval som celkový ten zvuk. Kvarteto, to je rocková kapela krásnych starých čias. Zvlášť, keď v ňom hrajú skutoční umelci. Splnil sa mi sen, prezradil Peter Nagy.

Na album si Peter Nagy prizval špičkových hudobníkov. Pavol Bartovic je uznávaný klavirista, ktorý bol naposledy súčasťou kapely Československej Superstar 2018, hrá v skupine Modus a v kapele Mariky Gombitovej. Milan Adamec, druhý huslista Orchestra Slovenského Národného Divadla dal dokopy kvarteto zo svojich kolegov z orchestra. V tejto spolupráci vznikol album s nežným zvukom a nádychom klasickej hudby.

Milujem pracovať s ľuďmi, ktorí nie sú profesionálne nudní. Vďaka aranžmánom s klavírom a sláčikovým kvartetom dostali piesne nový život, rozžiarili sa v novom svetle. Milan Adamec aj Palo Bartovic majú chuť robiť veci nezvyčajne, čo krásne vidieť na aranžmánoch klavíra aj sláčikov. Napríklad Poďme sa zachrániť je  v trochu v štýle Vivaldi a Zákony hada zase na indický štýl 60-tych rokov, vysvetľuje Peter Nagy.

Na albume nájdu priaznivci aj bonusovú novinku 50 Žiráf. K skladbe Petra Nagya, ako autora hudby aj textu, inšpiroval prastarý príbeh zoológa Jozefa Vágnera, ktorý vybudoval, ešte za čias Československa v Dvore Králové obľúbený Safari park. Jeho stádo žiráf dovezené z Afriky bolo najväčšie na svete. V osudnú noc na príkaz vtedajších funkcionárov takmer 50 žiráf nekompromisne zastrelili.

Pieseň 50 žiráf nie je len o zlom vzťahu ľudstva k prírode, ale aj o tom ako sa ničíme navzájom v snahe odstrániť všetko, čo nám stojí v ceste za tzv. civilizáciou, hovorí Peter Nagy.

Nový album si Peter Nagy berie so sebou na Vianočné Pianko Tour 2018, ktoré zahŕňa 11 koncertov, z toho 9 na Slovensku.

Pripravil som s priateľmi umelcami koncertný program Pianko, pretože som cítil, že potichu budú moje piesne znieť ešte hlasnejšie. Teším sa na turné, je to podobný pocit ako v roku 1988, kedy sme hrali s Indigom iba hlučné amfiteátre a športové haly, a potom sme vždy dvakrát do týždňa hrali tichý koncert. V maličkom Štúdiu S, dnes Štúdio L+S, plný porozumenia s divákmi. Dve krásne ale odlišné roviny vnímania. Spontánnosť a porozumenie, teší sa na koncerty Peter Nagy.

Peter Nagy Vianočné Pianko Tour 2018:
21.11. Zlín (CZ), Kongresové centrum
22.11. Skalica, Dom kultúry
25.11. Praha (CZ), Palác Žofín
27.11. Šamorín, MsKS
28.11. Bratislava DK, Zrkadlový háj
29.11. Dubnica nad Váhom, Mestský Dom kultúry
02.12. Zvolen, Dom kultúry Podborová
03.12. Ružomberok, Dom kultúry Andreja Hlinku
04.12. Brezno, Dom kultúry
10.12. Prievidza, Art Point / kino Baník
11.12. Bratislava, Stredisko kultúry BNM