Piloti meškali s príletom, čakať sa oplatilo

Čakanie sa o týždeň posunulo, ale na nový album Twenty One Pilots sa oplatilo čakať. Prvé náznaky projektu autori odhalili už vo februári roku 2021 pri propagácii predchádzajúceho albumu Scaled and Icy, keď sa spevák Tyler Joseph nechal počuť, že záverečná skladba albumu, Redecorate, funguje ako zámerný náznak toho, čo chce kapela robiť ďalej. Temnejší tón piesne skutočne vybočuje z inak trblietavo-farebného zvuku svojho materského albumu. V rozhovore zo septembra 2022 zas potvrdil, že budúci album kapely uzavrie príbeh postavy Clancyho a fiktívneho mesta Dema, ktoré boli predstavené na ich piatom albume Trench (2018).

A potom, v polovici februára boli na streamovacích platformách aktualizované obaly albumov Scaled and Icy, Vessel (2013), Blurryface (2015) a Trench tak, že boli čiastočne zakryté červenou páskou. Krátko nato začali ľudia na sociálnych sieťach zverejňovať, že dostali od kapely tajomné listy. V rovnakom čase sa v mnohých krajinách začali objavovať billboardy a plagáty s novým logom kapely.

Napokon 22. februára 2024 kapela zverejnila na svojich sociálnych platformách video s postavou, ktorá sa predstavuje ako Clancy. Vo videu zhromažďuje príbeh predchádzajúcich troch albumov a jeho niekoľkých pokusov o útek z Dema. Hlavná postava sa na albume vracia do Trencha, aby oslobodila svojich spoluobčanov z Dema so svojou novo získanou zázračnou mocou z albumu Scaled and Icy. Album Clancy vznikol v spolupráci s Paulom Meanym, ktorý bol významným producentom aj pri albume Trench a asistoval pri produkcii dvoch piesní z albumu Scaled and Icy.

Americké duo sa taktiež chystá na svetové turné s názvom The Clancy World Tour. To začne 15. augusta v americkom Denveri a vyvrcholí 14. mája 2025 v Londýne. Predtým však kapela zavíta aj 12. apríla 2025 do pražskej O2 Arény.

Renáta Tomášová / Warner Music Slovakia