Povedz to nahlas

Odvaha je cesta a strach je len parazit, je hlavný odkaz piesne, ktorú nahrala Jana Kirschner so Separom. Skladba sa volá Povedz to nahlas! a je súčasťou kampane Odpíšeme ti. Jej cieľom je o šikane nielen rozprávať, ale aj podať pomocnú ruku obetiam šikany, ktoré sa častokrát nevedia alebo nemajú na koho obrátiť. Téma šikany je v spoločnosti čoraz aktuálnejšia. Už sa netýka sa len detí na školách, ale aj detí pohybujúcich sa v online priestore.

Pesnička vznikala dlho. Viac než rok. Celý čas som bola v kontakte s Michalom Borecom, ktorého nápad bolo komunikovať tému šikany prostredníctvom piesne. Mojim nápadom zase bolo, aby v skladbe účinkoval raper. Chcela som, aby v piesni spolu so mnou bol človek, ktorý by dokázal generačne prehovoriť k ľuďom, ktorých sa problém šikany týka. A tak som oslovila Separa. A aj keď som sa s ním osobne nepoznala, vnímala som ho ako človeka, ktorý má názor a to, čo povie, v ľuďoch rezonuje. Na prvý pohľad vzniklo možno netradičné spojenie, za ktoré som však veľmi rada. Separ je veľmi zaujímavý muzikant a človek, prezradila Jana Kirschner.

Skladba, ktorej hudbu zložila Jana Kirschner a ktorá vznikala na trati Londýn – Bratislava, sa nahrávala v troch rôznych hudobných štúdiách. Nastúpil som do rozbehnutého vlaku. Dostal som v podstate skoro už hotovú pesničku, v ktorej chýbala len hip-hopová pasáž. Tak som ju napísal a poslal späť. Všetkým sa hneď páčila, čo ma potešilo. Moja tvorba sa delí na texty, ktoré sú čisto párty veci alebo veci, v ktorých nadávame a priamočiaro riešime niečo, čo sa nám nepáči. Ale rád píšem aj texty, ktoré majú jasný odkaz, ktoré dokážu ľuďom reálne pomôcť, ako napríklad tento s Janou,“ teší sa zo spolupráce Separ.

Tým, že sme so Separom obaja rodičia, tak nám je táto téma blízka a uvedomujeme si ju z úplne iného uhla ako možno ľudia, ktorí deti nemajú. Budem veľmi rada, keď naša pieseň dodá ľuďom odvahu a posunie ich k tomu, aby povedali nahlas to, čo vnímajú – to, čo vidia i to, čo ich trápi a častokrát bolí, praje si Jana Kirschner, ktorú doplnil Separ: Som presvedčený, že všetko, čo človeka nejakým spôsobom ťaží, treba ventilovať, pretože, keď to človek v sebe dusí, tak z toho často vznikajú rôzne ochorenia. A každá takáto nevyslovená ťažoba a bolesť vplýva na psychiku a psychika je strašne silným koordinátorom nášho života. Každý problém, aj keď sa z počiatku zdá neriešiteľný, treba riešiť. Ona tá cesta vždy nejakým spôsobom niekadiaľ a niekam vedie. U niekoho je ľahšia, u iného ťažšia, ale vždy to treba minimálne skúsiť povedať  – dostať zo seba von.

Projekt Odpíšeme ti je výsledkom iniciatívy v boji proti šikanovaniu a v prevencii šikanovania v spojení s odborníkmi z oblasti psychológie, výskumu a stratégie, a spoločne pripravili projekt, ktorého cieľom je podať pomocnú ruku obetiam šikany, ale zároveň aj priniesť osvetu o probléme šikanovania medzi deti, učiteľov a rodičov a otvoriť diskusiu v školách ale aj v rodinách.