Projekt Eugen Botoš Finally sa opäť hlási o slovo

V roku 2016 sa postarala slovenská formácia Finally o slušné zemetrasenie na našej hudobnej scéne. Slovenské fusion zoskupenie okolo multiinštrumentalistu a producenta Eugena Botoša vtedy vydalo album Final Definition, na ktorom hosťovali Áčkové mená svetovej funkovej a jazzovej scény Marcus Miller, Dionne Warwick, Ronald Bruner Jr., Eric Marienthal a mnohí ďalší.

V rovnakom období Eugen Botoš zabodoval v slovenskom rádiovom éteri so skladbou Beautiful Dreamer z tohto albumu, ktorú zložil pre Majka Spirita.

V týchto dňoch sa okolo kapely Finally opäť začína číriť hladina domácej hudobnej scény, čo v prípade tohto zoskupenia môže znamenať len jediné – že sa blížia nové medzinárodné spolupráce. Už v apríli sa práve Finally stane headlinerom prvého ročníka nového hudobného festivalu RnB & Hip Hop Night, ktorý sa odohrá v Čechách i na Slovensku. V rámci Slovenska zavíta do troch miest – Bratislavy (11.4.), Košíc (13.4.) a Piešťan (14.4.). Eugen Botoš a Finally sa vo všetkých troch mestách predstavia tiež ako leader band po boku amerického hosťa, speváčky Angely Johnson.

Ako ochutnávku atmosféry, ktorá čaká návštevníkov RnB & Hip Hop Night, predstavil Eugen Botoš a Finally svoj nový videoklip k skladbe Rhythm Fantastique, ktorá vyšla na spomínanom albume Final Definition ako featuring so svetoznámym americkým spevákom Brianom McKnightom. Skladba i videoklip vznikli v slávnom štúdiu Westlake v Los Angeles, ktoré sa preslávilo ako domovské nahrávacie štúdio Michaela Jacksona.

Na skladbe Rhythm Fantastique sa okrem kapely Finally (Eugen Botoš – klávesy, Robert Vizvári – basgitara, Martin Koleda – gitara) spolupodieľal aj jeden z najlepších bubeníkov na svete Dave Weckl, ktorý v štúdiu nahral bicie nástroje. O dychovú sekciu sa postarali členovia legendárnej kapely Earth Wind and Fire, koproducentom a textárom songu sa stal Preston Glass, ktorý má na svedomí hity umelcov ako Whitney Houston, Natalie Cole či Earth Wind and Fire.

Ako sa do tejto medzinárodnej zostavy vlastne dostal Brian McKnight, ktorý patrí medzi absolútnu spevácku špičku vo svete? Musím priznať, že na začiatku som nemal guráž osloviť tohto pána na spoluprácu, bol pre mňa naozaj nedostupný, spomína Eugen Botoš na zrod spolupráce.

Ako dodáva, hybnou silou pokúsiť sa o svetový featuring sa napokon stal jeho bývalý manažér Ján Kulhánek. Treba si uvedomiť, že Brian McKnight má na svedomí zrod sólovej kariéry Justina Timberlakea. Stevie Wonder sa vyjadril, že McKnight je jeho nástupca. Brian má spolupráce s Christinou Aguilerou, Mariah Carey, Celine Dion, Quincy Jonesom či Boyz 2 Men… Bol 16-krát nominovaný na ocenenie Grammy…, vyrátava Eugen úspechy Briana McKnighta, ktorý bez váhania súhlasil so slovensko-americkou spoluprácou.

Skladbu som poslal jeho manažérovi, ktorý mu ju preposlal na vypočutie. O tri dni prišla od Briana odpoveď, že song sa mu veľmi páči a ide do toho. Vzápätí som oslovil bubeníka Davea Weckla, aby mi nahral živé bicie. Pýtal sa ma, či ich chcem nahrať jednoduchšie komerčne, alebo virtuózne. Samozrejme, že som mu povedal, že nechcem komerčné hranie, ale virtuózne latino bicie. Keď sme prišli do štúdia v Los Angeles, Brianov agent prišiel skôr, vypočuť si, ako znie podklad. Keď si ho vypočul, zapochyboval, či bude Brian súhlasiť s verziou so živými bicími nástrojmi. Samozrejme, keď sme to pustili Brianovi, povedal jednoznačne, že tam musia byť živé bicie, a že sa mu to veľmi páči. Vtedy som si uvedomil, že keď je niekto skutočný muzikant, nerieši veci typu komerčné, nekomerčné, ale len dobré a zlé…

Réžiu autentického videoklipu zo svetoznámeho štúdia Westlake Eugen zveril talentovanému mladému slovenskému filmárovi Samuelovi Hindymu. Videoklip spolurežíroval americký filmár Simon Firsht, ktorý má na konte spolupráce na hollywoodskych snímkach Casino Royale, Flight of the Phoenix či Wonder Woman.