Prvých desať finalistov tohtoročnej Eurovízie je známych, opäť sú medzi nimi i Česi

Dnes večer odštartoval prvým semifinále 64. ročník Eurovision Song Contest (Eurovízia). Hostiteľskou krajinou sa po minuloročnom víťazstve izraelskej speváčky Netty a piesne Toyportugalskom Lisabone stal Izrael. Netta prvý semifinálový večer otvorila práve minuloročnou víťaznou skladbou a pridala i famóznu šou.

Hosťovanie Izraela aktivovalo mnohých do politického boja a prinieslo so sebou niekoľko výziev na bojkotovanie súťaže. Ani jedna krajina sa však svojej účasti nevzdala. Eurovízia je pesničková súťaž, ktorá sa dištancuje od politiky. Prehrýzť to musela i Madonna, ktorá vystúpi na tohtoročnom finále a ako jednu z dvoch piesní, ktoré zaspieva, ohlásila song s politickým odkazom. Svoj výber napokon musela prehodnotiť.

V politickom ošiali, ktorý bohužiaľ hýbe svetom, sa tak akosi zabúda na to, že tento týždeň, okrem hokejových fanúšikov, patrí hlavne milovníkom európskej muziky. A o tej je Eurovízia v prvom rade. Minuloročná víťazka Netta si tiež pred 26 rokmi nevybrala, v ktorej krajine sa narodí a je v prvom rade umelkyňa, o ktorej víťazstve mimochodom rozhodli milióny divákov po celej Európe a v Austrálii.

Prvého semifinále sa zúčastnilo 17 krajín, na základe hlasovania divákov a porôt zúčastnených krajín, do sobotňajšieho finále postúpilo nasledujúcich desať:
Cyprus
Slovinsko
Česká republika
Bielorusko
Srbsko
Austrália
Island
Estónsko
Grécko
San Marino

Kukni na to! špeciálne a srdečne gratuluje českej kapele Lake Malawi, ktorá sa v sobotňajšom finále s piesňou Friend Of A Friend pokúsi zopakovať fenomenálny úspech Mikolasa Josefa, ktorý vlani skončil s piesňou Lie To Me na fantastickom 6. mieste.

Pavol Božík