Rok na dlani

On je dlhoročný hudobník a spevák, ona učiteľka v materskej škole. Zoznámili sa vďaka hudobnému vydavateľstvu Bruuder Records, ktoré ich detský debutový album aj vydalo. Rok na dlani obsahuje 12 hravých skladieb vrátane pilotného singlu Prázdniny. 

Vždy som túžila skladať piesne a venovať sa hudbe. Mojou diplomovou prácou na vysokej škole bol detský muzikál, ktorý som napísala a odprezentovala ho s deťmi v divadle. Po takmer sedemnástich rokoch som sa počas pandémie opäť vrátila k tvoreniu piesní. Práve skladanie mi pomáhalo ľahšie prežívať neisté obdobie karantén a obmedzení, prezradila Katka Kaľavská. 

Jej hudobným partnerom na jej debutovom albume Rok na dlani je Jerguš Oravec, známy zo skupín The Universe či Le Payaco. Katka ma oslovila s tým, že má nejaké pesničky, ktoré nezneli ani detsky, boli to veľmi „dospelo“ znejúce demá. Zaujal ma jej koncept, urobiť trošku viac „vyzreté“ pesničky pre deti, priblížil prvotný impulz vzniku albumu Jerguš, ktorého doplnila Katka: Už dlhšiu dobu som mala napísané detské piesne, pôvodne sme ich mali vydať s Tomášom Slobodom. Tomáš bol však v tej dobe pracovne vyťažený, nielen albumovou tvorbou svojej kapely, ale aj ako hudobný producent iných slovenských skupín. Presne si pamätám, ako sme sa s Jergušom rozprávali na jednom hudobnom festivale o tom, že by vyskúšal aj nové hudobné žánre, tvorba pre deti mu je totiž blízka, a vtedy sme sa dohodli, že do toho spolu pôjdeme.

Na albume Rok na dlani sa nachádza dvanásť skladieb. Časť z nich vznikla ako hudobná pomôcka vo výchovno-vzdelávacom procese, ktorú si Katka stihla priamo s deťmi pred vydaním v práci aj otestovať. Momentálne učím dvoj a trojročné deti, a myslela som si, že budú naše pesničky pre deti v tomto veku až príliš zložité. Pôvodným zámerom bolo, že album je šitý pre deti predškolského a mladšieho školského veku. Avšak, na moje prekvapenie i takéto maličké deti vôbec nemali problém piesne prijať a zatancovať si na ne, teší sa speváčka.

Prvým singlom z albumu je pieseň Prázdniny. Jej melódiu vymyslela Katka na krúžku angličtiny. Preto bola pôvodne spievaná aj po anglicky, ale po čase ju KatkaTomášom Slobodom pretextovala do slovenčiny. Úryvok z piesne bol použitý i v rodinnom seriáli Som mama. O animovaný videoklip sa postaral Marián Villaris, ktorý je vysokoškolský pedagóg. Vytvoril všetky kresby, tie následne zanimoval do príbehu, ktorý kopíruje náladu i text piesne.

Súčasťou albumu Rok na dlani je aj jednoduchý grafomotorický zošit, ktorý sa dá stiahnuť cez QR kód. Ten je spolu so všetkými textami piesní súčasťou bookletu. Album sa dá objednať na stránkach vydavateľstva Bruuder Records a je dostupný taktiež na všetkých streamovacích platformách.

Marek Kučera