Štefan Margita je na správnej ceste

Že sa Štefan Margita dokáže popasovať s mnohými hudobnými žánrami, dokázal tento svetovo uznávaný umelec už na svojich predchádzajúcich albumoch. Dokáže si však vybrať ideálneho autora na prípravu kvalitného popového albumu? Dnes vychádzajúca novinka je odpoveďou na to, či je Štefan Margita naozaj Na správné cestě.

Operný spevák, ktorému pri nohách kľačia diváci v najznámejších operných dómoch, má na svojom konte niekoľko albumov. Na jednom bravúrne spojil klasiku s popom, na ďalšom sa brilantne vyhral so šansónom, nasledujúca nahrávka bola vianočná a mnohí s ňou prežili doslova najkrajšie sviatky roka. Posledný počin ho konečne spojil s manželkou, s ktorou minulý rok vydali skvelý album Konečně společně. Štefan Margita je niečo ako BocelliPavarotti v jednom a hoci s manželkou Hanou Zagorovou žijú na striedačku v Prahe a v Španielsku a on sám väčšinu roka trávi na svetových scénach, je hrdosť vedieť, že je rodený Košičan.

Keď minulý rok o takomto čase vychádzal album Konečně společně, začali sa objavovať informácie o tom, že Štefan Margita chystá popový album. K príprave tuctu nových piesní si prizval Michala Kindla. Priznávam, že po dlhom čase som musel googliť, pretože to meno bola pre mňa jedna veľká neznáma. O mladom spevákovi a autorovi sa toho na Slovensku príliš nevie. A z toho čo som zistil, ani doma v Čechách sa moc nehrnie na dosky pódií, skôr ho baví stáť v pozadí, skladať, či dokonca organizovať.

Pri takýchto referenciách sa okamžite vynorí otázka, či tak mladý (to samozrejme automaticky neznamená neskúsený) autor, dokáže vytvoriť album pre barda, akým je Štefan Margita. V tomto prípade sa totiž bavíme o tom, že ten materiál musí byť veľmi špecifický, trochu viac popový, no stále veľmi seriózny a tak jedinečnému umelcovi, akým Margita je, jednoducho musí sadnúť. A to nie je ľahká úloha ani pre ostrieľanejších autorov.

Napokon sa pri tvorbe albumu Na správné cestě stretli traja páni. Štefan Margita ako interpret, Michal Kindl ako autor hudby i textov všetkých dvanástich piesní a Daniel Hádl, ako producent. A ak by som chcel parafrázovať, tak sa všetci traja cestou do Hádlovho štúdia vo Vyžlovke, stretli Na správné cestě. Pri vzniku tejto nahrávky sa totiž udialo niečo neuveriteľné…

Michal Kindl sa vo výsledku ukazuje ako matador (v zmysle skvelý odborník), ktorý v tak mladom veku dokázal pre Margitu napísať piesne priamo telo. Bez zbytočného preháňania, je to dychberúce zistenie. Niežeby som Kindlovi neveril, jednoducho som ho nepoznal a na fotografiách na webe mi prišiel príliš mladý na to, aby dokázal napísať tucet rovnako kvalitných piesní pre speváka, ktorý má odžité, čo znamená, že musí spievať o niečom, čomu sa bude dať veriť. Zaslúžená obrovská poklona pre Michala Kindla, ktorý to nielen dokázal, ale pri počúvaní mám pocit, že to celé vznikalo tak prirodzene, ako keď si ráno natierate maslo na chlieb. Muzika, ktorá ide k Štefanovi Margitovi, ako oblek, ktorý by šili na mieru v najdrahšom krajčírstve, texty bez pátosu a so zmyslom, jednoducho obrovské nadšenie.

Spomínal som Daniela Hádla, ktorý v tomto prípade nestojí iba v pozadí ako producent, ktorého meno je malým písmom uvedené na zadnej strane obalu. V štúdiu Daniela Hádla sa vystriedali už hádam všetci českí speváci. A ak nie všetci, tak väčšina. Hádlovými producentskými rukami už prešlo mnoho žánrov. A stále si myslím, že v prípade Štefana Margitu ide o veľmi špecifickú, až mravčiu prácu, ktorú treba precítiť i z pohľadu producenta. A pri počúvaní albumu Na správné cestě mám dojem, že Daniel Hádl tu využil všetky svoje skúsenosti, ktoré za roky práce nadobudol. Toto je totiž nahrávka, z ktorej by sa tešil i samotný Bocelli, keby bola jeho.

Štefan Margita, muž v hlavnej úlohe tohto projektu, chcel mať vo svojej diskografii popový album, ktorý však bude rovnako seriózny, ako jeho operné úlohy. K výberu spolupracovníkov z môjho pohľadu pristupoval trochu odvážne, on možno išiel na istotu. Nech to bolo akokoľvek, je z toho veľkolepý výsledok. Štefan Margita dokazuje, že i na vlnách popu sa cíti absolútne isto. Iba jedna jediná pesnička je mierne rezkejšia (Paměti) a tú si priamo požičal z repertoáru Michala Kindla (na nete ju nájdete aj v autorovom podaní).

Zvyšných jedenásť skladieb má neskutočnú pohodovú atmosféru. Piesne sú vlastne akýmisi vyznaniami a spoveďami, v ktorých sa nájde úplne každý. Niektoré sú lahodnejšie, iné majú zámer podstatu textu zvýrazniť, Margita ich spieva dramatickejšie. Prvým singlom je duet s Michalom Kindlom. Spoločná pesnička Déšť je ukážkou toho, ako im to spolu ladí i hlasovo. O tom, že si sadli ako umelci a spolupracovníci, po vypočutí albumu Na správné cestě nebude nikto pochybovať. Zažiť ich na spoločnom pódiu, na jesennom turné, ktoré v týchto dňoch štartuje, bude určite ohromný zážitok.

Štefan Margita má svoj popový album, ktorým hravo presviedča, že aj týmto žánrom dokáže hravo preplávať bez akejkoľvek námahy. Stačí si vybrať dobrých spolupracovníkov. Na správné cestě je veľký umelecký zážitok, ktorý okrem CD vychádza i na vinylovej platni. Predstava, že si ju púšťam, keď sa na jeseň skôr zotmie, v šere podvečera, je rovnako silná, ako samotný album. Moja generácia bola odchovaná na tom, že robiť umenie je dar a peniaze v tomto biznise nie sú prvoradé. Prvoradé je urobiť radosť poslucháčovi. A to sa trojici Margita – Kindl – Hádl podarilo dokonale.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (ŠTEFAN MARGITA – NA SPRÁVNÉ CESTĚ):
Intimity
Tóny
Kulisy
Dáma
Na správné cestě
Doma
S pocitem
Prostě nevím
Désť
Láska v moci červánků
Paměti
Skřivan

Vydavateľstvo: Supraphon
Rok vydania: 2021
Celkový čas: 39 minút
Počet piesní: 12