Štefan Štec vyrazí do letných amfiteátrov aj s novým svadobným singlom

Dovolenka na Slovensku môže mať špeciálne čaro podčiarknuté krásnym folklórnym nádychom. Štefan Štec a jeho Fajta sa za fanúšikmi vyberú v auguste, kedy zahrajú na vybraných amfiteátroch (14.08. Kamienka / 16.08. Medzilaborce / 21.08. Heľpa / 23.08. Svidník). Nebudú chýbať piesne z minuloročného albumu Duje vitor.

V amfiteátroch zahráme najmä skladby z nášho druhého albumu Duje vitor. Tým, že sa koncerty v súvislosti s pandémiou presunuli a nemohli sme na jar hrať, tieto letné vystúpenia chceme venovať novému albumu, novým piesňam, aby sme ich ľuďom trochu predstavili. Ale zaspievame, samozrejme, aj staršie sklady, vraví Štefan Štec. Pod holým nebom koncertuje rád asi každý a my, ako folkloristi, obzvlášť. Všetky letné folklórne festivaly totiž majú naozaj neopísateľnú atmosféru. Ľudia sa vedia viac uvoľniť, sú spolu celé rodiny na koncertoch až do večera, nehanbia sa spolu s nami spievať a tancovať. Niekedy bývajú na folklórnych festivaloch dokonca mexické vlny a presne táto atmosféra nám folkloristom už veľmi chýba, dodáva umelec.

Folklorista zároveň predstavuje novinku Urvala sia struna, ktorá je tradičnou svadobnou skladbou. Pieseň už má aj veselý tanečný klip, ktorý prináša prehliadku nádherných vzácnych krojov z rôznych kútov Slovenska.

Túto pesničku mám z archívov a je to svadobná skladba. Spieva sa v nej o tom, že sa roztrhla struna, asi pre veľké napätie, keďže v obci sa vydáva najkrajšia dievka. No a je trošku aj o smútku mládencov, že sa tak stalo. Opisuje prípravu svadby, spájanie rodín, vysvetľuje Štefan Štec.