Svieži vietor vanie od New Yorku

Prekvapenie, ktoré ale zas nie je až takým prekvapením, keďže album Lost On You je vlastne už jej štvrtým. Americká speváčka LP (Laura Pergolizzi) ho vydala na sklonku minulého roka a vďaka titulnému hitu sa presadila aj na starom kontinente. A to je iba jeden z desiatich chodov.

Hostina je to vskutku kráľovská. Nedokážem nájsť správne slovo, ale v hlase tejto speváčky je niečo fascinujúce. Jedinečná schopnosť dať zo seba všetky emócie a farba, ako keď namažete hrdzavú pílu. Aj trochu chrapľáku, aj trochu srdca, aj trochu popového pátosu.

Dohromady to nakoniec tvorí nahrávku, ktorá je presvedčivá od začiatku do konca. Žánrovo kdesi v rovinách popu – pop-rocku – indie popu. Je tam akýsi smrad mesta, ktoré nikdy nespí a v ktorom sa LP narodila. Podľa mena odhadujem nejaké talianske korene, ktoré so sebou prinášajú (zrejme) ten výnimočný hlas.

Materiál, ktorý akoby sa datoval niekde do šesťdesiatok minulého storočia, len má na sebe súčasný kabát. Spojenie netuctového hlasu s originálnym a vydareným materiálom robí z tejto nahrávky veľký zážitok. Titulnú skladbu albumu minimálne raz denne zachytíte z nejakého rádia.

Koncerty? Ten v pražskom klube Roxy vypredala za päť minút. Organizátori ju preto pozvali na tohtoročný letný festival Colours Of Ostrava, kde vystúpi po boku hviezd ako Imagine Dragons, Jamiroquai, Birdy, Norah Jones a mnohí ďalší.

Ak tam predstaví album Lost On You v plnej paráde, šikuje sa zrejme hudobný zážitok roka. Viem si totiž predstaviť, že naživo to bude ešte väčšia sila, než na skvelom albume. Ten je totiž plný prekvapení. Hudobných, slovných i interpretačných.

Niet na ňom hluchého miesta, niet na ňom piesne, ktorá by poslucháča neoslovila. Viac menej si na ňom nepochybne každý nájde to svoje. Moja srdcovka album uzatvára a má názov You Want It All. Pesnička, ktorá ma na konci prinúti dať si to znova.

LP písala pre Cher, Rihannu, Christinu Aguileru, i pre Backstreet Boys. Jej autorský potenciál je obrovský. To najlepšie si samozrejme nechala pre seba. Zrejme. Nevidím dôvod, prečo by sa to nemalo niekomu páčiť. Je to aj trochu romantické, aj dostatočne temné, priamo úderné, aj originálne. LP je zjav, ktorý na trochu tuctovom poli speváčok chýbal. Našťastie pre nás, LP sa nestratila.

Pavol Božík
80%

Tracklist albumu Lost On You:
Muddy Waters
No Witness
Lost on You
Up Against Me
Tightrope
Other People
Into the Wild
Strange
Death Valley
You Want It All

Vydavateľstvo: Universal Music
Digitálny predaj: Supraphonline
Rok vydania: 2016
Celkový čas: 37 minút
Počet piesní: 10