Twenty One Pilots s novým albumom

Twenty One Pilots

Skupina Twenty One Pilots vydala album Scaled And Icy. V poradí šiesty album dvojice z Ohia patrí nepochybne k najočakávanejším titulom roku. Tyler Joseph a Josh Dun nahrávku predstavili počas globálnej akcie Twenty One Pilots – Livestream Experience. Album vznikol počas posledného roku, v čase celosvetových opatrení a výrazne sa na ňom prejavili emócie, ktoré v roku 2020 prevládali – úzkosť, osamelosť, nuda a najrôznejšie pochybnosti.

Vzhľadom k situácii dvojica zmenila proces nahrávania, vzdala sa spoločnej práce v štúdiu a vymenila ju za virtuálnu komunikáciu. Základ väčšiny piesní nahral spevák a skladateľ Tyler Joseph v domácom štúdiu v izolácii. S tým korešponduje aj názov albumu – má asociovať stav, v akom sa album nahrával a ako hudobne pôsobí. Teda akosi zmenšene a izolovane. Priaznivcom Twenty One Pilots neuniklo, že názov albumu je zároveň anagramom frázy Clancy Is Dead z predchádzajúcej platne Trench.

Je naozaj ťažké sa naladiť a pokračovať v tom, čo sme doteraz robili, bez koncertov a interakcie s našimi fanúšikmi, prezradil Tyler Joseph v máji 2020 v rozhovore pre Apple Music 1 a naznačil, že sa kapela asi vydá inou cestou. Predchádzajúce albumy skupiny boli do detailu prepracovanými koncepčnými nahrávkami plné skrytých odkazov, príbehov a postáv. V tomto zmysle je novinka Scaled And Icy viac kolekciou pesničiek a láskyplným rodinným vyznaním Tylera Josepha. Aj keď je zvukovo pestrejší, pôsobí skromnejšie než majstrovské dielo Trench z roku 2018. Skupina sa na ňom vracia k vlastným koreňom.