V Gottovom novom klipe sa spomienky stretávajú s prítomnosťou

Karel Gott vydal po piatich rokoch nový štúdiový album Ta pravá, ktorý dostal názov podľa piesne, skomponovanej na mieru spevákom Marekom Ztraceným. Ten sa tiež objavil v maestrovom videoklipe, ktorý vznikol v nápaditej réžii Martina Paseckého.

Režisér prezradil, čo bolo impulzom, že k pesničke zvolil práve taký scenár, ktorý pozýva divákov do prúdu Gottových spomienok, i do jeho prítomnosti, kde ho môžeme vidieť s rodinou: Ten impulz prišiel veľmi náhle. Pieseň som od prvého vypočutia vnímal ako veľmi emotívnu osobnú spoveď. Je to vlastne oslavná pieseň na tému súčasnosti, ale zároveň rozprávanie o minulosti, o životnej ceste, a preto sme sa rozhodli byť v tomto klipe rozprávačmi, ktorí dokážu vizuálne kombinovať tieto dve časové roviny. Klip pri spracovaní prešiel zložitou, ale vizuálne veľmi zaujímavou animačnou technológiou. Ukazuje mnoho prekvapivých detailov z Gottovej životnej cesty.

Marek Ztracený o vzniku piesne Ta pravá prezradil: Na myšlienku napísať Karlovi pieseň ma priviedol môj kamarát. Začal som Karla viac sledovať a zistil som, že sa mi páči jeho prístup k fanúšikom a k životu. Pri skladaní som sa do neho na chvíľu akoby prevtelil a zrazu bola na svete pesnička Ta pravá. Karel mi hneď volal, že táto je tá ona! Úprimne ma to potešilo a je to pre mňa nová skúsenosť, pretože som bol na pesničky dlho lakomý. Navyše, ako bonus, ma Karel Gott pozval na svoj veľký koncert do O2 Arény, kde sme si Tu pravou spoločne zaspievali.

Album Ta pravá, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Supraphon, je atraktívnou kolekciou svetových evergreenov i novších piesní, dokonale sa hodiacich do súčasného repertoáru Karla Gotta. Nahrávky vznikali v štúdiu ORM v priebehu niekoľkých rokov, niektoré však boli dokončené až tento rok v máji, ako napríklad dueto s Dashou. Na albume sú výrazné songy typu You’ll Be In My Heart, When I Need You, Can’t Take My Eyes Off You či Hot Stuff, s klasickými i novými textami Eduarda Krečmara, Zdeňka Borovca, Jaroslava Machka, Pavla Cmírala, Richarda Bergmana, Michaela Prostějovského a Miloša Skalku. Milým prekvapením je debutová spolupráca s pesničkárkou Radůzou, ktorá prebásnila If Tomorrow Never Comes zo spevníka Gartha Brooksa, veľkej hviezdy modernej americkej country music.

Booklet obsahuje texty piesní a rozhovor Miloša Skalku s Karlom Gottom. Obal je doplnený sadou nových fotografií Ondřeja Pýchu. Špeciálnym prekvapením je obraz, ktorý na zadnú stranu bookletu namaľovala Ivana Gottová na prianie vydavateľstva Supraphon. Málokto totiž vie, že Ivana Gottová je veľký maliarsky talent. Keď som posledné tri roky navštevovala Gottových v ich dome, občas sme zaviedli reč aj na Karlovo maľovanie. Ten sa niekoľkokrát zmienil o tom, že jeho žena rada maľuje a občas mi ukázal jej obrazy. Bola som veľmi milo prekvapená, aký maliarsky talent Ivana Gottová má, a preto nás v Supraphone napadlo, že by mohla do bookletu urobiť Karlov portrét. Sme radi, že všetko vyšlo, a tento Ivanin osobný počin vnímame ako veľmi špeciálny príspevok a istú formu vyznania Karlovi a jeho novému albumu, ktorý v sebe nesie i rodinnú tému, dodáva riaditeľka Supraphonu Iva Milerová.

Ivanu Gottovú od detstva bavilo maľovanie, intenzívnejšie sa ale svojmu koníčku začala venovať v dobe, keď jej manžel podstupoval onkologickú liečbu v nemocnici a rodina prechádzala ťažkým obdobím. Tak dlho som Karlove štetce čistila, až som si raz v noci po návrate z nemocnice za plátno tiež sadla. Maľovanie mi psychicky pomáhalo náročné chvíle manželovej liečby zvládnuť, hovorí Ivana Gottová a Karel Gott k tomu na záver dodáva: Od začiatku nášho vzťahu sa mi Ivanka dívala cez rameno a pozorovala ma pri maľovaní. Dnes si spolu vo voľných chvíľach radi maľujeme a navzájom sa inšpirujeme, ale pri tom zostávame štýlom i smerom každý svoj.