Vianoce 2017 (#9): A kráľovnou tohtoročných Vianoc sa stáva…

Osud vianočných filmov býva spečatený údelom, pre ktorý sú nakrúcané. Na Vianoce majú premiéru v kinách, o pol roka vyjdú na DVD a Blu ray, takže v strede horúceho leta si ich nikto nevšime a siaha sa po nich väčšinou opäť v čase Vianoc. Potom sú vianočné filmové klasiky, bez ktorých si nevieme Vianoce už ani predstaviť. Filmy z tej prvej kategórie by chceli medzi ne patriť, ale málokedy sa im to podarí. No a ešte vianočné hudobné albumy. Kto ho nemá, akoby ani nebol spevák. Okrem klasických vianočných kompilácií si každý rok do svojej diskografie vianočný album zaradí nejaký ten interpret. Každý pondelok, až do Vianoc si predstavíme jeden vianočný titul, ktorý stojí za pozornosť…

Hneď pilotným singlom zo svojich druhých bielych Vianoc Lucie Bílá dokazuje, že sa k týmto sviatkom dá pristupovať s humorom a nadhľadom. Škoda, že sa tej línie nedrží od začiatku až do konca. Ani to však nič nemení na tom, že aktuálnym albumom Bílé Vánoce Lucie Bílé II., prekonala speváčka sedem roky starý pôvodný projekt, a to  na míle ďaleko.

Tento raz totiž speváčka nesiahla po svetoznámych koledách, ale viac menej po neznámych svetových vianočných piesňach a na album zaradila tiež pesničky autorsky pôvodné. Ohromným nápadom bolo k spolupráci prizvať speváčku Radůzu, ktorá ako autorka textov priniesla do vianočných plachiet Lucie Bílej mimoriadne svieži vietor. Napísala ich drvivú väčšinu (troma prispel Václav Kopta, jedným Jan Macků).

Jednoznačne najlepším songom z tých trinástich, ktoré sa na albume nachádzajú, je práve pilotný singel Jenom klid, s ironicky vtipným textom (ako z čias veľkého Bílej hitu Trouba). Obdivujem interpretov, ktorí sa rozhodnú pre vianočný album a nearanžujú sa na ňom zbytočne sterilne a dokážu si zo seba i z Vianoc vystreliť. V tomto songu sa to Bílej podarilo na sto percent. Je len škoda, že ak už takto nie je album koncipovaný ako celok, tak na ňom podobných piesní nie je aspoň o niečo viac. Pesničku sprevádza dokonalý videoklip, ktorý speváčka nakrútila doma v Otviciach a k realizácia si pozvala kolegov s Divadla Karlín. Všimnite si Ivu Pazderkovú, je to jednoducho rodená herečka a nikto mi to nevyvráti.

Zvyšný tucet piesní na platni má už čisto klasicky vianočný, kresťanský, až biblický nádych. Vzhľadom k tomu, že nejde o klasické koledy, ale o konzumné vianočné piesne, je to napokon v poriadku. Je to predsa len vianočný album. A práve vďaka Radůze a jej neprekonateľným textom prináša Lucie Bílá na svojej novej vianočnej nahrávke tú pravú vianočnú atmosféru, ktorú si s chuťou doprajete počas štedrej večere, aj napriek tomu, že Tichá noc z tejto platne rozhodne nezaznie (platne myslím doslovne, keďže album vyšiel i na vinyle).

Radůze sa však podarilo v textoch navodiť takú atmosféru, akú si tieto sviatky zaslúžia a akú, žiaľ, už dlho nemajú. Atmosféru neprekonateľnej pohody, pri ktorej ak za oknom padá sneh a v televízii sa preháňa Libuša Šafránková na koni, musíte nadobudnúť pocit, že svet je aspoň na chvíľu v poriadku. A pritom v tých textoch nájdete úplne všetko. Všedný život, ducha Vianoc i biblické odkazy. Nádhera, ktorej kapela Petra Maláska a nádherný spev Lucie Bílej dodávajú nielen biely glanc.

Pokračovaním bielych Vianoc Lucie Bílá na míle prekonala sedem rokov starú jednotku a okrem toho, že Vianociam opäť vrátila pôvodné čaro, stala zároveň jednoznačne i kráľovnou tohtoročných sviatkov na hudobnom poli. Pretože lepší vianočný album tento rok jednoducho nevyšiel.

Pavol Božík
95%

Tracklist albumu Bílé Vánoce Lucie Bílá II.:
Vánoční expres
Je Štědrý den
Seznam vánočnách přání
Slyš, andělé zpívají
Nad Betlémem svítá
Jenom klid
Zvon volá nás
Slyšte, co vám říkám
Marie a svatá Anna
Lední šou
Marie, zda víš
Dnes vám přeji hezké svátky
Řekněte dětem…

Vydavateľstvo: Supraphon
Digitálny predaj: supraphonline.cz
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 44 minút
Počet piesní: 13