Vojtěch Dyk je svetový, dokazuje to albumom nahraným v New Yorku

Sú také momenty, keď od nejakej nahrávky máte príliš veľké očakávania a… po jej vypočutí zistíte, že ich prekonala 😊 . Naozaj veľmi som sa potešil informácii, že Vojtěch Dyk vydáva album a tušil som veľkú hudobnú udalosť. To, čo Vojta ponúka na svojej platni však prekonalo všetky očakávania.

V nedávno vysielanej Show Jana Krausa spevák upresnil, že sa do New Yorku vydal, aby sa vymanil z komfortnej domácej zóny a pokročil o krok ďalej do hudobného vesmíru, do sveta bez hraníc. A tiež podotkol, že až pri práci s americkými hudobníkmi si dokonale uvedomil, čo ako umelec znamená, ak vôbec niečo znamená.

Ak to neboli iba plané slová, tak táto bezhraničná skromnosť je absolútne zbytočná. Prirodzený talent tohto umelca, či už na speváckom, alebo hereckom poli už dávno prekonal oba brehy rieky Moravy a práve svojou novinkou nazvanou D.Y.K. si tento umelec pootvoril umelecké dvere ďaleko za hranice Česka, a otvoril ich poriadne široko.

Producent Ondřej Pivec, ktorý sa na nahrávaní v Amerike podieľal dodal, že pri vzniku nahrávky mal pocit, že vzniká projekt, ktorý má potenciál vojsť do dejín a je nezvyčajný aj na európske pomery. Dovolím si skonštatovať, že album D.Y.K. je výnimočný aj na svetové pomeryVojtěch Dyk ním dokazuje, že v bývalom Československu máme naozaj svetových umelcov.

Je fantastické, že spevák sa na svojej novinke nebál žánrovo experimentovať. Vďaka tomu je album D.Y.K. mimoriadne pestrou kolekciou žánrov od popu, cez jazz až po soul, s neprehliadnuteľnými vplyvmi slobodnej americkej kultúry, pretože ak už v ničom inom, tak bez pochýb v umení majú na kontinente za oceánom ohromnú slobodu. Všetko je navyše nahrané so živými nástrojmi, čo dáva nahrávky ešte väčší punc svetovosti.

Je tiež dych berúce, že napriek zmesi žánrov, znie album D.Y.K. absolútne prirodzene, nepôsobí ako kolekcia piesní, ktoré sú síce skvelé, ale autor akoby netušil, akým smerom sa chce vybrať. Dykov newyorský album znie tak prirodzene, že ho možno hravo označiť za český album roku 2019, navyše tiež ako album s ohromným svetovým potenciálom. Bez mihnutia oka si dovolím tvrdiť, že Vojta Dyk nahral oveľa lepšiu nahrávku, než boli v minulom roku mnohé nahrávky svetových hviezd, ktoré prerazili iba vďaka dobrému manažmentu.

Prvým singlom z albumu bola pieseň Mr. Beat, roztancovaná a chytľavá nahrávka, inšpirovaná Mr. Beanom. Rovnako bláznivá a pritom tak seriózna a svetová. Kombinácia, ktorú dokáže vyčarovať naozaj iba hŕstka umelcov. A Vojtěch Dyk medzi nich patrí, čo zároveň dokazuje i v mnohých ďalších skladbách, ktorých na albume ponúka rovný tucet.

Album D.Y.K. je bez hluchého miesta. Zakaždým niečím zaujme, každá jedna nahrávka je niečím výnimočná. V absolútnej dokonalosti predstavuje Vojtu Dyka ako širokospektrálneho umelca, ktorý sa dokáže popasovať s akýmkoľvek žánrom a preplávať ním s absolútnou ľahkosťou a nadhľadom. Opakujem sa, ale v tomto prípade rád, toto je bez pochýb český album minulého roka.

Táto lahôdka vyšla pod hlavičkou vydavateľstva Universal Music na CDvinylovej platni. Klasické CD netreba príliš rozoberať, pristavím sa skôr pri striktne limitovanom vydaní v kovovej krabičke, ktoré pre zberateľov prináša sériu polaroidových fotografií, embasované logo a vlastnoručný podpis speváka. A potom vinylová platňa. Výnimočná nie je iba tým, že je oranžová, ale hlavne faktom, že tento druh muziky, dokonalej muziky, sa veľmi dobre počúva práve z tohto nosiča.

Pavol Božík
100%

ZOZNAM SKLADIEB (VOJTĚCHY DYK – D.Y.K. / LP):
Intro
D.Y.K.
If I Lose
Phone Song
Real
Mr. Beat
A Bathroom Break
You Don´t Know Who I Am
Here I Am
How Come
Mercedes
A Milion Lives

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2019 (22. november 2019)
Celkový čas: 44 minút
Počet piesní: 12