Psie poslanie na druhú

Tak dobre. Pokračovania filmov, dokonca i takých, u ktorých sa to ani príliš neočakáva, sú samozrejmosťou. Otázkou je, aký to má zmysel, prípadne, čo nové pokračovanie prinesie. Dojáčik Psie poslanie svojho času spôsobil divácky ošiaľ, na ktorého konci všetci plakali šťastím z dobrého konca a šťastím nepochybne rumázgalW. Bruce Cameron, na základe ktorého knižnej predlohy film vznikol.

V čase svojho prvého uvedenia to bolo veľmi zaujímavé, myšlienka jedinečná, svojim spôsobom dokonalá, pre psíčkarov istým spôsobom až nádejná a hlavne sa jednalo o film, ktorý do akejsi surovej doby priniesol trochu pohody a nádeje. Ale pokračovanie? O čom? Prečo? Čo nové prinesie? Akú myšlienku zas predostrie? Nuž…

Bailey je dobrý pes. Má za sebou niekoľko rušných a pohnutých životov, ale svoju misiu splnil a teraz si spokojne žije u svojej rodiny. Až kým sa neobjaví nový prírastok – malá Clarity, ktorá bude tiež čoskoro potrebovať svojho verného štvornohého ochrancu. A Bailey svojmu pánovi sľúbi, že sa o ňu postará…

Takže suma sumárum: Naskakujeme na rovnaký vlak, ktorý v podstate ide rovnakou cestou, ako počas prvej jazdy. Máme rovnakú rodinu, rovnakých hrdinov, nejakých nových a absolútne totožnú myšlienku. Takže sme na tej ceste pomyselným vlakom navyše presadli z kupé I. triedy do dvojky. Zmysel? Mne osobne napadá jediný – vycicať od ľudí za to isté ešte viac peňazí. Ale (nielen) vo filmovom svete nič neobvyklé.

Ale aby informácie boli kompletné a tvorcom som neubližoval… Svojim spôsobom, keby toto bola jednotka a nie dvojka, tak sa pri tom filme zrejme rozlejem rovnako ako pred troma rokmi pri jednotke. Výborne, prirodzene nakrútené, obdiv trpezlivosti, ktorú museli mať tvorcovia pri práci so psami. V podstate, keby som nevidel prvý diel, v pokoji si pozriem dvojku a o nič neprídem a poviem si fajn. Ten film s prižmúrením jedného oka dokáže žiť svojim vlastným životom, bez toho, aby príliš mocno odkazoval na svojho predchodcu.

Ibaže šablóna je absolútne rovnaká, absolútne totožná a z toho mám pocit, akoby si tvorcovia zo mňa, ako z diváka robili srandu, či prípadne ma rovno považoval za hlupáka. To však samozrejme neznamená, že sa pri filme nedá vydržať. Dá a v úplnej pohode. Ak obľubujete filmy o zvieratkách a na konci ochotne zvlhčíte vreckovku vlastnými slzami, je to ideálny zážitok. Ibaže mať ho dvakrát po sebe, bez jediného zrnka inovácie, mňa osobne trochu nudilo.

Spoločnosť Magic Box prináša pokračovanie filmu Psie poslanie na DVD samostatne, ale tiež ako spoločné balenie oboch filmov v jednom obale. V oboch prípadoch je k filmu dostupný český dabing a tiež slovenské titulky.

Pavol Božík
70%

Réžia: Gail Mancuso
Hrajú: Dennis Quaid, Betty Gilpin, Josh Gad, Kathryn Prescott, Marg Helgenberger, Henry Lau

Žáner: Rodinný
Pôvodný názov: A Dog´s Journey
Rok výroby: 2019 (17. máj 2019)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD
Celková dĺžka: 96 minút
Zvuk: anglický, český (5.1)
Titulky: české, slovenské