Biografia Michaela Žantovského: Havel vyšla ako audiokniha

Medzinárodný knižný bestseller Michaela Žantovského Havel vyšiel pred pár dňami v audio podobe v podaní autora, Jana Vondráčka a Zuzany Stivínovej. Viac ako 550 strán knihy vychádza na dvoch mp3 CD a tiež v digitálnej forme.

Keď v roku 2014 vo vydavateľstve Argo vyšla česká verzia knihy Michaela Žantovského Havel, okamžite sa stala bestsellerom. V predslove knihy autor píše: Táto kniha sa zrodila zo zármutku a z vďačnosti. Niekoľko týždňov som sa s Havlovým skonom v decembri 2011 nevedel vyrovnať. O mesiac neskôr som dospel k názoru, že mu dlžím aspoň knihu.

Autor čerpal z vlastných zážitkov a skúseností, z literatúry, rozhovorov, zápisov, Havlových prejavov literárnych, politických aj filozofických. Kniha vznikala dva roky a pravdepodobne pre angloamerický trh. Dielo vzbudilo po vydaní vo vydavateľskom svete absolútne nadšenie. Práva na vydanie sú predané do desiatok jazykov.

V súčasnosti je Michael Žantovský riaditeľom Knižnice Václava Havla, inštitúcie, ktorej cieľom je zhromažďovať, študovať a šíriť dielo a odkaz tohto veľkého muža, dramatika, literáta, nevšedného mysliteľa i politika, a pripomínať súčasným generáciám fascinujúci prínos jeho práce.

Audioknihu číta Jan Vondráček. Vďaka jeho prejavu poslucháč s napätím vníma všetky skutočnosti a netrpezlivo očakáva pokračovanie, mottá k jednotlivým kapitolám zanietene prednáša Zuzana Stivínová a tri úvodné kapitoly predčítal autor sám. Počúvanie uvádza znelka Hovorů z Lán (Na shledanou v lepších časech) a zakončuje Óda na radosť inštrumentovaná Michalom Pavlíčkom na slová Michaela Žantovského.