Violončelistka je špičkový špionážny triler od autora, ktorý hrá v tomto žánri aktuálne s najlepšími kartami. Skutočné kulisy, v pozadí covid pandémia, americké voľby, aj osoby ako Putin, či Žirinovskij.
Gabriel Allon vymyslel so svojím tímom sofistikovaný plán podvodu, precízne premyslený. Napriek tomu nie všetko vždy ide ako hodinky. Nie, väčšinu času tam nie sú výbuchy, litre krvi, mŕtvi na každom kroku. Violončelistka je skôr ako famózna šachová partia, v ktorej sledujete jednotlivé kroky figúrok a vychutnávate si samotnú hru.
Príbeh sa začína akčne, napínavo, bez nejakých zbytočných rečí. Miliardár a mediálne známy odporca Kremľa Viktor Orlov, kedysi najbohatší človek v Rusku, musel opustiť rodnú krajinu a uchýliť sa do prepychovej rezidencie v londýnskej štvrti Chelsea. Napriek tomu, že ho stráži ozbrojená ochranka, v jeden daždivý letný večer ho nájdu v pracovni mŕtveho. Otrávili ho novičokom. Podľa britskej tajnej služby je páchateľkou Orlovova zamestnankyňa, prominentná investigatívna reportérka.
Gabriel Allon, ktorý Viktorovi vďačí za svoj život, je však presvedčený, že kolegovia z MI6 sa fatálne mýlia, a vydá sa hľadať skutočných priateľových vrahov. Aby uspel, musí sledovať tajné toky špinavých peňazí, a tak si prizve na pomoc krásnu Isabel Brennerovú, nadanú violončelistku a špičkovú analytičku RheinBank, najšpinavšej banky sveta.
Vymyslia perfektný plán, ako nachytať pravú ruku ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý má pod palcom všetky jeho peniaze. Rabuje štátny majetok a lup si ukladá na západe, najmä v najšpinavšej banke sveta. Práve on má na rukách krv, dlhé roky bol nedotknuteľný a cez jeho prsty prešlo toľko peňazí, aké si neviete ani predstaviť.
Nebezpečné pátranie po pravde zavedie tím okolo Gabriela Allona z Londýna do Amsterdamu, Zürichu, Paríža, Ženevy a napokon do Washingtonu. Dostanú sa na stopu neslýchaného násilného činu, ktorý by mohol ohroziť stabilitu svetového poriadku.
Violončelistka sa číta jedným dychom. Ak milujete premyslené trilery zo súčasnosti, napínavé zápletky, svet financií a tajných služieb – siahnite po tejto knihe. V príbehu sa stretneme so všetkými známymi, ktorých sme si obľúbili v predchádzajúcich knihách Daniela Silvu.
Čo sú to zrkadlové obchody?
„Zrkadlové obchody.“
„Zrozumiteľnejšie, prosím.“
„Povedzme, že pochybný Rus má kopu špinavých rubľov a potrebuje ich vymeniť za doláre. Nemôže s nimi zájsť do miestnej cestovnej kancelárie, a tak ich dá k dispozícii maklérskej firme, ktorá ich využije na kúpu veľkého množstva spoľahlivých akcií v RheinBank-Moskva. O niekoľko minút nato zástupca maklérskej firmy, dajme tomu na Cypre, predá rovnaký počet akcií londýnskej pobočke RheinBank, a tá ho vyplatí v dolároch. Jeden obchod je zrkadlovým obrazom druhého, preto ten názov.“
Úctyhodná RheinBank z Hamburgu totiž financovala stavbu osvienčimského tábora a fabriky na výrobu granúl cyklónu B, ktoré používali v plynových komorách. Okrem toho kšeftovala s dentálnym zlatom, čo vytrhli mŕtvym z úst, a zarábala obrovské sumy na arizácii židovských obchodov.“
„Ziskový podnik, však?“
„Neuveriteľne. Vďaka Hitlerovi banka prosperovala. A nešlo len o pragmatický vzťah. RheinBank bola na jeho strane.“
„A po vojne?“
„Rýchlo sa prispôsobila a pomohla financovať nemecký hospodársky zázrak. V predstavenstve sedeli samí zarytí antikomunisti. Povrávalo sa, že niektorí sú na výplatnej listine CIA. Riaditeľ bol medzi pozvanými hosťami na Eisenhowerovej druhej inaugurácii v roku tisícdeväťstopäťdesiatsedem.“
„Všetko odpustené?“
„Ako keby Osvienčim neexistoval. RheinBank zistila, že sa jej prepečie čokoľvek, a skúšala to stále znova a znova. V dvetisícpätnástom dostala od Američanov pokutu dvestopäťdesiat miliónov dolárov za pomoc Iráncom vyhnúť sa medzinárodným sankciám.“ Lavon pomaly pokrútil hlavou. „Robí biznis s hocikým.“
Milan Buno, knižný publicista