Keď nemožno cestovať, odporúčame o cestovaní čítať

Možno nie je tá najvhodnejšia chvíľa básniť o tom, aké je úžasné nasadnúť do lietadla a odletieť s pocitom starostí zanechaných za krídlami lietadla niekam na panenskú pláž, alebo do rezortu, kde bude o každého postarané v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu.

Isteže, veľmi dobre viem, že v týchto dňoch premýšľa väčšina ľudí o tom, kedy bude môcť vyjsť von s pocitom, že je všetko v poriadku a nikomu sa už nič nestane, ale na druhej strane, keby že sa sto náhodne vybraných ľudí opýtam (pred vypuknutím pandémie), či už tento rok premýšľali o dovolenke, prípadne koľkí z nich využili ponuky first minut a v cestovných kanceláriách si zaplatili  zájazd, alebo mali v počítači letenku na predĺžený víkend do niektorej časovo krátko dostupnej destinácie, koľkí z nich by asi tak odpovedali záporne?

Rovnako si uvedomujem, že všetkých tých pozitívne odpovedajúcich momentálne skôr trápi, či dostanú svoje už investované peniaze späť a že sféra cestovného ruchu, bude spolu s tou umeleckou sférou zrejme koronou najpostihnutejším odvetvím a pritom sa vôbec, ale vôbec nebavíme o počte nakazených.

Keď som premýšľal, či celé toto obdobie prinesie niečo pozitívne aj niekomu inému, ako bývalej vláde blízkym osobám a ich v panelákových bytoch pôsobiacim firmám, ktoré s posledným výdychom zdochýnajúcich koní dostali ešte niekoľkomiliónové zákazky, napadlo ma, ako sú na tom predajcovia kníh? Toto je predsa ideálne obdobie na to, vytiahnuť doma všetky knihy, ktoré sme postupne zhŕňali a nikdy sme nemali čas na ich čítanie. Zároveň je to skvelé obdobie naučiť sa čítať e-knihy, ku ktorých čítaniu dnes už nutne nepotrebujeme čítačku kníh, ale stačí tablet, či chytrý telefón. E-knihy sú dostupné u každého internetového predajcu kníh a k ich získaniu naozaj nepotrebuje nikto vytiahnuť z domu ani prst, nieto pätu. Jednoducho najhygienickejšia forma zábavy.

Ak patríte medzi tých, ktorí sa o dovolenku nezaujímajú iba ako o dva týždne oddychu, ale prípadne sa zaujímajú o dovolenku aj ako o produkt, či biznis, odporúčam knihu z vydavateľstva Absynt, nazvanú jednoducho Vitajte v raji. Švédska novinárka Jennie Dielemans jej prostredníctvom zoberie čitateľa doslova na okružnú cestu okolo sveta. A pritom to nie je žiaden bedeker! Na dvesto stranách totiž rozpísala bravúrnu reportáž o turistickom priemysle. Originál síce vyšiel v roku 2008, takže súčasná situácia je o niečo iná a pokiaľ sa trochu orientujete v danej sfére a sledujete správy, tak určite viete, že nie v lepšom slova zmysle. A nebavím sa práve o aktuálnej pandémii! V každom prípade však stojí za to venovať sa reportáži o tom, ako naše predstavy o svete a naša túžba po nedotknutom, stvorili najväčší priemysel na svete. A áno, tak samotný vydavateľ, ako i ostatní predajcovia kníh cez internet, ponúkajú túto bravúrnu reportáž vo forme okamžite dostupnej e-knihy.

Dokonalá dovolenka, exotický zážitok, objavovanie neznámeho. A na druhej strane ukrutná bieda, vykorisťovanie, likvidácia životného prostredia. Čo spája tieto dva odlišné svety? Dovolenkový biznis, honba za oddychom a dobrodružstvom. Vitajte v raji, kde je všetko zarátané v cene, all inclusive, romantická pláž so sklonenou palmou aj život v chudobe, pred ktorým si však ľahko môžete zavrieť oči.

Jennie Dielemans sa rozhodla nezavrieť oči. V knihe Vitajte v raji nemilosrdne demaskuje fungovanie dovolenkového biznisu. V ostrých kontrastoch sa tu stretávajú opálené a šťastné tváre dovolenkárov s biedou, ktorá plodí prostitúciu, ničí krajinu a ponižuje ľudí. Kniha Vitajte v raji by mala byť pribalená ku každému turistickému bedekru, pretože odhaľuje pravdu ukrytú pod tenkou vrstvou pozlátka našej letnej dovolenky.

Zamysleli sme sa niekedy nad tým, čo všetko sa ukrýva za dvojtýždenným pozlátkom našej pohodovej dovolenky? A je úplne jedno, či je to pri mori v Španielsku, alebo na rajskej bielej pláži na Maldivách. Koľkých z cestovateľov napadlo, ako žijú domorodí obyvatelia na okraji letovísk, či veľkých miest, alebo na susedných ostrovoch, kde majú svoj svet a ak chce turista do neho nazrieť, musí si za to zaplatiť? Pretože aj to sa už stáva súčasťou turistického priemyslu! Zaplatiť si za chudobu iných!

Jennie Dielemans prichádza s reportážou, ktorá bude aktuálna aj po rokoch. Dôsledky turistického priemyslu, na ktoré v nej poukazuje, sa iba veľmi ťažko vyriešia vybalením ďalšieho kufra cestovateľa, skôr budú narastať a ich intenzita bude ešte väčšia. Naozaj, ako sa píše v anotácii knihy: Táto skvelá knižná reportáž by mala byť súčasťou každého cestovateľského bedekra, prípadne si ju treba pribaliť do každého kufra, ktorý odkladáme na batožinový pás na letisku. Aby sme sa mohli prípadne zamyslieť nad tým, čo všetko stojí za lákavo vyzerajúcim ružovým dáždničkom, ktorý sa hompáľa v orosenom pohári, ktorý nám naservírujú v bare na pláži, alebo pri hotelovom bazéne.

Ako už býva v reportážnej literatúre zvykom, autorka knihy nepolemizuje, nedáva návrhy, nerieši, čo by bolo vhodné a ani nikoho neodrádza od najbližšej dovolenky. Sama je vášnivou cestovateľkou a hneď v úvode knihy sa priamo a s pokorou priznáva, že keď začínala lietať, či už súkromne, alebo pracovne, nemala tušenie, aký vplyv má letectvo na životné prostredie. Paradoxne, až samotné cestovanie jej otvorilo oči a prinútilo ju premýšľať o tom, čo všetko to obnáša, čo všetko je na pozadí pre nás luxusného oddychu.

Vitajte v raji nie je reportáž, ktorá by vznikla na základe konkrétnej tragickej udalosti, či v niektorej z vojnou zmietaných zemí. Je to kniha, ktorá je svojim spôsobom tragická, ktorá vznikala po celom svete a kdekoľvek na svete si ju môžete prečítať, aby ste kdekoľvek na svete mohli aspoň trochu popremýšľať o tom, čo všetko stojí v ceste do raja.

Pavol Božík
90%