Lisbeth Salanderová sa tento týždeň vrátila aj v audio podobe

Po dvoch rokoch od vydania audioknihy Dívka v pavoučí síti, ktorou David Lagercrantz nadviazal na kultovú Larssonovu trilógiu Milénium, vychádza v ten istý deň po celom svete nielen knižne, ale v OneHotBook tiež audioknižne ďalší príbeh s Lisbeth Salanderovou a Mikaelom Blomkvistom nazvaný Muž, který hledal svůj stín. Čítania sa opäť zhostil Martin Stránský.

Vždy som sa ťa chcel spýtať na to dračie tetovanie…,“ zmieni sa jedného dňa Holger Palmgren, ktorý získal dokumenty vrhajúce nové svetlo na bezprávie, ktoré Lisbeth Salanderová zažila v detstve. Lisbeth si v tej dobe odpykáva kratší trest v ženskej väznici Flodberga a smeruje k nevyhnutnému konfliktu so spoluväzenkyňami. Požiada preto Mikaela Blomkvista, aby jej pomohol s ďalším pátraním v minulosti. Stopy vedú k Leovi Mannheimerovi, partnerovi maklérskej firmy.

Ako sa životy bohatého mladého muža prelínajú s Lisbethinou starou traumou? Keď už sa dievča s dračím tetovaním raz rozhodla zistiť pravdu, nič ju nemôže zastaviť – ani islamskí radikáli, ktorých rozčúlila snahou zachrániť z ich pazúrov dievčinu túžiacu po nezávislosti, ani väzenský gang, ktorý ktorý nad ňou vyriekol rozsudok smrti, ani jej nebezpečné dvojča Camilla, ani ľudia, ktorí urobia čokoľvek, aby zakryli rozsah svojich pseudovedeckých experimentov vedených pod hlavičkou registra pre výskum dedičnosti a prostredia.

Mikael a Lisbeth znova spájajú sily, aby v napínavom thrilleri čelili niektorým z naliehavých problémov, ktoré sužujú aj súčasnú spoločnosť.

Bol som úplne posadnutý týmito postavami. Jednou z nich je novinár stredného veku, takže sa s ním dokážem stotožniť. Druhá postava mi je veľmi vzdialená, ale jej tajomstvá ma fascinujú. Ako novinár som pochopil dôležitosť mojej práce a to, čo môžem ovplyvniť. Ale ako spisovateľ som sa necítil viazaný. A to bol kľúč k úspechu. Do písania tohto románu som vložil srdce i dušu,“ vyznal sa spisovateľ David Lagercrantz, ktorý sa stal pokračovateľom Stiega Larssona.

„Hlavná zápletka môže na niekoho pôsobiť trochu vykonštruovane. Ale s určitým stupňom preháňania je v podstate reálna. Možno bude poslucháč prekvapený, ale mohlo sa to stať.“ Martin Stránský, ktorý načítal audioknihu, premýšľal nad príbehom a dodal: „Neviem, ako poslucháčov, ale mňa dosť zasiahla povaha experimentov, ktoré sa postupne odhalia. Ak sa toto niekedy niekde dialo, tak je to fakt masaker.“

Štrnásťhodinová audiokniha vychádza ako mp3 CD a tiež digitálne. V tejto forme ju spoločnosť Audiolilbrix ponúka vo svojom obchode exkluzívne za 12,63€ a pre členov Klubu Audiolibrix je pripravená špeciálna cena.