Michaela Zamari: Zo šuplíka som už vytiahla všetko

Na trh vstúpila ešte v roku 2017, kedy jej debut Šéf môjho šéfa odštartoval rovnomennú a úspešnú romanticko-erotickú sériu. Odvtedy si vydala ďalších desať titulov, vrátane dobrodružno-romantickej série Rozhodnutie, príbehu Nebol si v pláne, knižnej jednohubky Zákulisie samovydávania či tohtoročnej novinky Nasleduj ma, ktorú napísala s kolegyňou Bajou Dolce. Dnes do kníhkupectiev zamierila jej čerstvá novinka A čo ak áno?. Nechávala si ju pre seba neuveriteľných šesť rokov. Reč je o talentovanej autorke Michaele Zamari, ktorá okrem písania miluje aj čítanie a cestovanie. Preto čitateľov vo svojom najosobnejšom príbehu zoberie do Severného Írska.

Aké je to, keď ti vyjde nová kniha? Nestáva sa zo samovydávania pri dvanástom titule už akási rutina?
Ak by sa aj stala, tak najkrajšia, aká môže byť. Je to šialene krásny pocit, akési zadosťučinenie, lenže v prvom momente si ho neuvedomujem. Aj preto, že kuriér sa ponáhľa a ja väčšinou preberiem knihy štýlom, že si musím odskočiť z práce, teda od počítača. Vždy je to čarovný, no hektický deň. Ale ešte raz k otázke – aké to je? Je to až taký skvelý pocit, že v zápale nosenia kníh z palety na iné miesto neriešim, či fyzicky prepínam svoje sily, lebo idem na záložný motor. Pri podpisovaní kníh tiež neriešim, či bude svalovica, keď sa snažím podpísať ich čo najrýchlejšie, aby odišli k čitateľom. Napriek fyzickej bolesti a psychickému kombu v podobe stresu, radosti, nedočkavosti a vzrušenia si každý večer uvedomím, aká som vďačná a ako si vážim, že sa môžem venovať tomu, čo milujem. A som na seba hrdá, že som to ešte nevzdala.

Nedávno si sa vyjadrila, že príbehom A čo ak áno? sa pokúsiš dokázať čitateľom, že tie čarokrásne momenty v románoch, ktoré častokrát už považujú za klišé, majú svoje korene v realite. V čom spočíva kúzlo, ktorým to chceš docieliť?
Kúzlo spočíva v úprimnosti a otvorenosti. Už som napísala jeden príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami, román Posledný džentlmen, ktorý je už v tlačenej podobe vypredaný, ale toto je iný level. Asi preto, že je oveľa osobnejší a naozaj čarovný. Nechcem prezradiť hlavnú zápletku, v ktorej najviac tkvie mágia. Presne tá, ktorej ľudia prestávajú pod nátlakom všetkého depresívneho, čo sa deje okolo alebo v televíznych správach, veriť. Súvisí však s láskou a priateľstvom dvoch spriaznených duší. Tie v tomto príbehu hrajú hlavnú úlohu.

Priblížiš nám ich vzťah?
Hlavné postavy Maja a Deni sa spoznali ešte v tábore, keď boli nevinní tínedžeri hľadajúci si miesto v spoločnosti. Už vtedy sa medzi nimi zrodilo čosi, čo človek nezažije s hocikým. Ich cesty sa ale veľmi rýchlo rozdelili, pretože Deni sa musel s mamou odsťahovať zo Slovenska do Severného Írska. Osud na nich však nezabudol a o sedem rokov neskôr sa vďaka Majinej záľube v cestovaní stretnú znovu. Už ako dvadsiatnici. Tam sa príbeh začína. Dovolím si tvrdiť, že mám obrovskú fantáziu a asi aj vďaka nej dokážem zatnúť zuby a plniť si svoje knižné sny, no takýto príbeh by som nevymyslela. Pretože by som tiež len sťažka uverila, že je možné, aby… to si už musíte prečítať.

Uvádzaš, že ide o tvoj najosobnejší príbeh a ležal ti v šuplíku celých šesť rokov. Schovávaš tam aj iné rukopisy, na ktoré si čitatelia musia počkať?
V šuplíku veru nemám už žiadny ďalší rukopis. Toto bol jediný, ktorý ašpiroval na to stať sa mojím debutom, ale pred šiestimi rokmi som ho nedokázala dopísať a rolu debutu prevzala kniha Šéf môjho šéfa. Od roku 2016 teda čakal na svoju príležitosť, až sa dočkal a už je dopísaný. Ostatné námety mám najmä v hlave. Priznávam, že scény, ktoré mi už hlavní hrdinovia ďalších kníh odhalili, som si pre istotu poznačila, ale ešte z nich nie je ucelený rukopis, ktorý by som mohla vytiahnuť a ohlásiť ďalšiu dopísanú knihu.

Akú veľkú časť finálneho príbehu si mala napísanú?
Príbeh A čo ak áno? tvoria dokopy štyri časti, ktoré som rozdelila na dva diely a celé roky som mala napísanú celú prvú časť. Samozrejme, po napísaní a vydaní jedenástich kníh som si ju zeditovala a vyčistila text, no to, čo je v ňom autentické, to sme ani s korektorkami a betačitateľkami nemenili. Vzhľadom na rozsah príbehu, ktorý opisuje šestnásť rokov v živote hlavných hrdinov, som ho nakoniec rozdelila na dva diely. Ten druhý vyjde už vo februári.

Čitatelia si už zrejme zvykli, že namiesto edičného plánu rovno ohlásiš novú knihu. Keď pošleš do tlače druhý diel, máš v pláne písať niečo ďalšie, alebo si dopraješ voľno?
Pravdepodobne oboje. Oddýchnem si od povinností promovať knihu a možno začnem písať ďalší príbeh. Popravde, ak by som okrem autorky nemusela byť vydavateľkou, marketingovou riaditeľkou, podnikateľkou a správcom svojich sociálnych sietí, už by som písala ďalej. Zdá sa to nereálne, ale ani po týždňoch intenzívneho dopisovania príbehu A čo ak áno?, čo bolo patrične vyčerpávajúce, som nestratila chuť písať. Len na to nemám čas, keď treba vytlačenú knihu dostať k čitateľom. Na druhej strane, už mi chýba cestovanie, preto si chcem budúci rok dopriať nejaký poriadny úlet, výlet, a možno načerpať ázijskú inšpiráciu, ktorú potrebujem pre napísanie jedného sľubovaného príbehu. Nechám sa prekvapiť, ako sa okolnosti vyvinú a teším sa na niečo nové!

Aj my sa necháme prekvapiť a autorke držíme palce v ďalšej tvorbe! A o čom je novinka A čo ak áno?

Prvá láska spravidla nebýva aj tou poslednou, ale čo ak v ich prípade áno?
Maja už po rokoch vytesnila spomienky na svoju prvú tínedžerskú lásku Deniho. Život išiel ďalej, dospela, znovu sa zamilovala a jej dobrodružná povaha prepadla cestovaniu. V jedno leto prehovorí na potulky po Severnom Írsku svoju dvornú súputníčku Lin.

Vtedy jej znovu skríži cestu spriaznená duša z minulosti. Presne tá, pri ktorej sa cítila azda najfantastickejšie vo svojom živote a už zabudla, aké to vlastne je. No čo ak sa to stane vo chvíli, keď je v živote niekde inde a s niekým úplne iným?

Rozišli sa v dobrom, preto ju nadchne, že by mohla nejakú krajinu konečne zažiť aj v spoločnosti domácich. Hoci osud ich cesty dočasne odklonil, po siedmich rokoch sa znovu ocitnú tvárou v tvár.

Jedno nevinné stretnutie vedie k priateľstvu, ktoré im pripomenie, prečo mali ako tínedžeri k sebe tak blízko, než sa Deni musel odsťahovať do Severného Írska. Hurikán emócií nestráca čas a obaja si musia priznať, čo jeden pre druhého v skutočnosti znamenajú.

Príbeh inšpirovaný skutočnosťou vás prevedie šestnásťročnou spleťou udalostí, ktorá je dôkazom, že vesmír má svojský zmysel pre humor a vlastné vnímanie lásky. A možno servíruje šťastné konce až vtedy, keď to my sami vzdávame. Alebo to absolútne nezávisí od nás. Lenže… a čo ak áno?

– red –