Milujem drámu

Aký by to bol začiatok knižného roka bez novinky od jedinečnej Jany Benkovej? Jej nový román Milujem drámu vychádza 17. apríla, už tradične, v slovenskom jazyku, pod hlavičkou pražského nakladateľstva Naše vojsko, v edícii Naša rodina, kde autorka našla, podľa vlastných slov, pracovný tím snov.

Luna má dve deti, ktoré vychovávajú viac jej rodičia ako ona, ale Luna to považuje za samozrejmosť či láskavosť pre nich, aby vraj mali životnú náplň na dôchodku a užili si vnúčatá. Nepozná učiteľov ani rodičov spolužiakov svojich dcér, trávi s nimi málo času a viac spoločných zážitkov má s kamarátkou či s kolegami ako s rodinou, no neprekáža jej to. Je rozvedená, vychutnáva si vzťah s priateľom Noelom, miluje pohodlie, žúry a tvrdí, že v tridsaťpäťke sa predsa zábava nekončí.

No kým si konečne všimne, aké filmy či jedlo majú jej dcéry rady a že láska s Noelom má vážne trhliny, môže byť neskoro. Lunin nekonečný egoizmus, absencia empatie, materskej starostlivosti, prenášanie povinností aj zodpovednosti na iných i bezohľadnosť voči najbližším sa jej vrátia, keď to najmenej čaká. Pochopí, čo je v živote skutočne dôležité?

Jane Benkovej sa mimoriadne darí aj v Českej republike, o týždeň po vydaní tohto slovenského románu jej vyjde v Česku preklad knihy Už sa so mnou ožeň, drahý, a koncom mája preklad príbehu Sára kráča do paláca.

Pavol Božík