Múdrosť a ponaučenie ukryté v bájkach

Arnošt Goldflam, František Kreuzmann, Malvína Pachlová, Simona Postlerová a Pavel Zedníček – táto pätica skvelých a osobitých hercov sa zišla v nahrávacom štúdiu, aby dopomohla ku vzniku novej audioknihy. Tá je zostavená z najlepších a najznámejších bájok, ktoré v priebehu vekov napísali traja autori, ikonickí pre tento špecifický literárny žáner. Prerozprávané bájky Ezopa, La Fontaina a Krylova tvoria album, ktorý aktuálne vydáva Supraphon. Audiokniha 50 nejznámějších bajek je prístupná najmladším poslucháčom predškolského veku, ale iste zaujme i tých starších. Všetky snímky spája prívetivý a láskavý štýl interpretácie a príjemná hudba.

Bájka je literárny žáner, stredobodom ktorého sú zvieratá, rastliny či veci, ktorým sú pripisované ľudské vlastnosti. Bájka nemusí sprostredkovávať iba ponaučenie. Jej úlohou je tiež sprístupniť čitateľovi všeobecne známe skúsenosti, ľudové múdrosti a životné pravidlá. Bájka síce ponúka svojmu čitateľovi múdrosti, ale mala by ho zároveň i pobaviť. Forma vtipu hrá v tomto literárnom žánri dôležitú úlohu, keďže tým bájka vytvára zábavnú formu ponaučenia.

V priebehu niekoľkých storočí spísali rôzni autori množstvo bájok. K najznámejším z nich patria bezpochyby zakladateľ gréckej bájky Ezop, francúzsky spisovateľ Jean de la Fontaine a ruský klasik Ivan Krylov. Vďaka týmto trom velikánom bájky môžeme jednoducho porozumieť históriu i zmysel celého žánru.