Zákulisie filmového biznisu očami oscarového herca Toma Hanksa

Málokto vie, že Tom Hanks nie je len úspešný herec, producent, režisér a scenárista, ale píše aj skvelé knihy! Tou aktuálnou je román Ako sa vyrába ďalší majstrovský veľkofilm, ktorý sa zhodou okolností stal jubilejným 3000. titulom Albatros Media Slovakia.

Držiteľ dvoch Oscarov za stvárnenie hlavných postáv v nesmrteľných hitoch PhiladelphiaForrest Gump, píše tentokrát o tom, čo pozná najlepšie. Necháva čitateľa exkluzívne nahliadnuť do zákulisia filmového biznisu tej najvyššej úrovne. Jeho vtipný, dojímavý a podnetný román opisuje vznik hviezdneho, multimiliónového filmu o superhrdinoch… a o skromných komiksoch, ktoré ho inšpirovali. Zachytáva tiež zmeny v Amerike a americkej kultúre od druhej svetovej vojny.

Ak ste fanúšikom kinematografie a zaujíma vás, ako presne to vyzerá na pľace, kto všetko sa podieľa na nakrúcaní, aké komplikácie sprevádzajú vznik každého záberu, táto kniha vás načisto pohltí. Je vibrujúca, nesmierne živá, duchaplná, moderne a štýlovo napísaná, so skvelým citom pre čas a miesto… Zamilovala som sa do nej, vyznala sa po jej prečítaní úspešná spisovateľka Kate Mosse a nemenej nadšený bol Fredrik Backman, podľa ktorého je Tom Hanks veľmi prirodzený rozprávač: Cítil som, akoby ten príbeh rozprával iba pre mňa za jedálenským stolom a ja som nechcel, aby sa tá noc skončila.

Hanksov román je zaujímavý aj tým, že sa odohráva vo viacerých časových rovinách. Všetko začína v roku 1947. Problémový vojak sa po návrate z vojny zoznamuje so svojím talentovaným päťročným synovcom, v ktorom zanechá nezmazateľný dojem, a potom na dvadsaťtri rokov zmizne. Následne sa ocitáme v roku 1970 a sledujeme osud synovca, z ktorého sa stal mladý muž. Kreslí undergroundové komiksy v Oaklande v Kalifornii, znovu sa stretáva so svojím strýkom, spomína si na komiks, ktorý čítal, keď mal päť rokov, a kreslí novú verziu so strýkom ako hrdinom bojujúcim počas druhej svetovej vojny. Nasleduje ďalší skok v čase, tentoraz do súčasnosti, keď úspešný režisér objaví komiks z roku 1970 a rozhodne sa z neho vytvoriť aktuálny film o superhrdinovi. Na scénu prichádza herecké obsadenie: zoznámime sa s mužskou hviezdou filmu s mimoriadne komplikovanou povahou, jeho úžasnou hlavnou predstaviteľkou, excentrickým scenáristom/režisérom, producentkou, asistentkou produkcie a všetkými ostatnými na oboch stranách kamery.

V knihe, ktorá má štedrých 480 strán, nechýba ani mimoriadne zaujímavý bonusový materiál, ktorý špeciálne poteší všetkých fanúšikov komiksov! Nájdu tu tri komiksy, ktoré vytvoril samotný Tom Hanks.

Albatros Media Slovakia