Zelené klamstvo. Lži, ktorými nás kŕmia…

Veľké spoločnosti nás ľahko presvedčia, že svet dokážeme zachrániť kupovaním správnych vecí. Elektromobily šetrné k životnému prostrediu, udržateľné potraviny, oblečenie z recyklovaných plastov vylovených z mora. Hurá!

To je však rozsiahla a nebezpečná lož. Katharin Hartmannová, odborníčka na greenwashing, opisuje zavádzanie zákazníkov a ukazuje, ako sa môžeme proti tejto lži brániť. Práve vychádza kniha Zelené klamstvo.

Čím absurdnejšie zelené klamstvá sú, tým ľahšie im uveríme. Šíria sa už od osemdesiatych rokov a dnes sú populárnejšie ako kedykoľvek predtým. Hartmannová prináša príklady z celého sveta, od veľkej ropnej spoločnosti, ktorá zamietla pod koberec najväčšiu haváriu v histórii, cez ničenie svetových pralesov kvôli sóji, hovädziemu dobytku a palmovému oleju, až po textilný priemysel. Ako ukazuje, greenwashing je nebezpečný tým, že ľudí nevedie k skutočnej zmene, a tým len prehlbuje krízu, v ktorej sme sa ocitli.

Bojovná kniha, o tom niet pochýb – a osveta, aká doteraz chýbala, napísali v Deutschlandfunk, Kultur a WDR dodáva: Hartmannovej obšírna a detailne spracovaná kniha o klamstve o udržateľnom raste sa končí výzvou: Nesmieme prenechať zdroje koncernom.

Zelené klamstvo ponúka pohľad do zákulisia korporácií, ktoré vedia s množstvom peňazí a šikovnými marketérmi dosiahnuť aj nemožné. A postupne nám na krk uväzujú slučku… a my sa pri tom ešte aj usmievame. Všetko je o peniazoch a len málo záleží na zvieratách, ekosystéme, či dokonca človeku.

Výborná kniha pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o pozadí zelených klamstiev, zavádzania, o súvislostiach, ktoré vám nemusia hneď napadnúť. Kniha pre tých, ktorí chcú naozaj zdravší, čistejší svet. Ktorí chcú túto planétu skutočne zachrániť.

Možno budete chvíľami šokovaní, čo sa deje za kulisami. Koľko peňazí míňajú veľké spoločnosti a výrobcovia značkových vecí na zelené lži, v záujme kvázi-udržateľnosti a pritom využívajú našu nevedomosť, naivitu, hlúposť a napokon hlavne chudobné krajiny.

BUX.sk – Knihy, ktorými žijete